Chystaná celoevropská databáze výrobků umožní spotřebitelům ověřit, zda jimi zakoupený výrobek obsahuje toxické látky. Veškeré informace budou dostupné po naskenování čárového kódu prostřednictvím mobilní aplikace, která bude ve třinácti zemích Evropské unie spuštěna od jara 2019. Kompletní registr chtějí evropské úřady ve spolupráci s nevládními organizacemi a akademiky dokončit do dvou let. V České republice na projektu spolupracuje spolek Arnika.
Dětské hračky, nádobí, obuv, ošacení nebo školní potřeby pro malé děti. Testy dokazují, že škodlivé chemické látky se běžně nacházejí ve výrobcích každodenní potřeby. Nejčastěji se jedná o ftaláty, těžké kovy, azobarviva nebo dioxiny, mnohé z nich jsou karcinogenní. Pokud rizikové látky ve výrobku přesahují koncentraci 0,1 %, musí mezi sebou tuto informaci sdílet všechny subjekty v rámci dodavatelského řetězce. Spotřebitel se o nich dozví pouze, pokud se s dotazem obrátí na výrobce nebo prodejce přímo. Ten má na odpověď podle legislativy 45 dnů. Jestliže však výrobek rizikové látky neobsahuje, není nikdo povinen odpovědět a spotřebitel se reakce nemusí dočkat.
Organizace napříč Evropou spustily preventivní program AskREACH, jehož cílem je vytvořit evropskou databázi výrobků. Spotřebitelé si budou moci ihned pomocí mobilní aplikace ověřit, zda jimi zakoupený výrobek obsahuje toxické látky, či nikoliv. Aplikace bude dostupná na jaře 2019. Podobné programy už existují v Německu nebo Dánsku, na lokálním trhu se však zaměřují jen na určité typy zboží. V České republice se do projektu zapojil spolek Arnika, který se výzkumem nebezpečných látek ve spotřebitelském zboží dlouhodobě zabývá. Za úkol bude mít sběr a monitoring dat z výrobků na českém trhu.
“Inspirací se stala německá aplikace TOXFOX, kterou si stáhlo 1,3 milionu uživatelů. Lidé si jejím prostřednictvím denně ověřují obsah nebezpečných látek u neuvěřitelných 40 tisíc výrobků,” vysvětluje Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v Arnice a dodává: “V rámci celé Evropy chceme škálu produktů rozšířit a zaměřit se i na hračky, ošacení, nádobí a další výrobky. ”
Projekt je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a bude trvat od září 2017 do srpna 2022. Od března 2018 bude k dispozici webová stránka informující o prvních výsledcích tohoto projektu.
O projektu se dočtete také na stránkách Právo na informace o toxických látkách.