Zastupitelé budou rozhodovat o zástavbě parku na Klamovce

25.3.2014 - PRAHA | Novinky
Postavit uprostřed parku na Klamovce komerční bytovku? Pražským úředníkům to zřejmě připadá jako dobrý nápad. Přestože škodlivý developerský projekt již jednou zrušil soud, úředníci jej teď politikům posílají znovu na stůl. Zastupitelstvo bude o budoucnosti parku hlasovat na svém zasedání již tento čtvrtek. Se stavbou nesouhlasí místní obyvatelé. Pokud by dal magistrát výstavbě zelenou, jsou připraveni se opět obrátit na soud. Pomoc jim v tom přislíbilo sdružení Arnika.

„Podle stavebního zákona musí magistrát rozhodnout o námitkách místních občanů, což se dodnes nestalo. Neproběhlo žádné veřejné projednání. Nový návrh nebyl oficiálně zveřejněn, čímž magistrát porušil zákon. Fakt, že o projektu bude ve čtvrtek znovu hlasovat zastupitelstvo, může svědčit o jediném: úředníci se pokoušejí obejít právo a prosadit špatný projekt i přes nesouhlas veřejnosti," komentuje situaci právnička Vendula Zahumenská ze sdružení Arnika. To zároveň nabídlo místním lidem bezplatnou právní pomoc.

„Když naše argumenty podpořil soud, mysleli jsme, že máme vyhráno. Teď se však obáváme, že politikové budou chtít námitky občanů jednoduše shodit ze stolu a výstavbu schválit. Je zarážející, že s námi nikdo z magistrátu nejedná, přitom hlasovat se má už ve čtvrtek," říká Ilja Mráček, zastupující více než dvě stovky obyvatel Košíř, kteří nesouhlasí s výstavbou v parku Klamovka.

Pražské zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, která by umožnila stavět v parku na Klamovce, v roce 2010. Pobouření místní lidé se obrátili na soud, který jim dal v červnu 2013 za pravdu. Jenže magistrát začal hledat jiné cesty, jak výstavbu schválit. Už v létě 2013 úředníci rozhodli, že projekt nebude mít negativní dopad na životní prostředí, a zastavili proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Tím připravili půdu pro druhý pokus o změnu územního plánu.
Zastupitelky a zastupitelé Prahy budou zasedat tento čtvrtek od 9 hodin v sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zástavba parku na Klamovce je zařazena jako hned druhý bod v pořadí. V diskusi před hlasováním mohou se svým názorem vystoupit občané Prahy.

Poznámky:

1) Podrobnější popis kauzy Klamovka: arnika.org/vystavba-v-ulici-podbelohorska-u-parku-klamovka

2) Program zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy: www.praha.eu/jnp/cz/home/volene_organy/zastupitelstvo_hmp/program_zapisy_zaznamy_zastupitelstva/index.html

Banner-stika

Sledujte nás:

Arnika v zahraničí