Několikasetmetrový úsek stromořadí u silnice poškodily květnové mrazy a dílo zkázy dokonal hmyz. Na kácení ale nejspíš nedojde
Mostkovice – Zatímco na některých stromech sbírají první nedočkavci dozrávající plody, zhruba třísetmetrový úsek třešňové aleje od Mostkovic k Ohrozimi vypadá jako mrtvé torzo. Stromy asi poškodily květnové mrazy a dílo zkázy dokonal hmyz, který okousal listy až k řapíkům. Kácení starým stromům, které má i se silnicí ve správě Olomoucký kraj,ale zřejmě nehrozí.
"Myslím, že mají šanci přežít. Každopádně je na nějaké zásahy brzy, pokud by na kácení došlo, tak až v době vegetačního klidu," konstatoval vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Josef Veselský. Kácení není na pořadu dne také z finančních důvodů. "Představuje nejen náklady na práci, ale i na novou výsadbu. Pro kraj,potažmo správu silnic,by bylo nejvýhodnější, kdyby se kácet vůbec nemuselo," tvrdí Veselský
Otom, zda část aleje půjde k zemi, musí na základě žádosti kraje rozhodnout obec, na jejímž pozemku stromy rostou. "Zatím se na nás nikdo s takovým požadavkem neobrátil," prohlásil včera starosta Mostkovic Jaroslav Peška. Zmíněná alej je na seznamu pozoruhodných stromořadí, který zpracovalo sdružení Arnika ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Za důležitou ji však považují všichni ochránci přírody. "Aleje jsou, zvlášť tady na Hané, důležitým krajinotvorným prvkem. Působí jako větrolamy, díky nimž nebývají silnice v zimě tolik zaváté. Důležitá je také jejich funkce jako hnízdiště ptáků," vysvětlila Petra Orálková z prostějovského Ekocentra Iris. Vzhledem k tomu, že rovinatá krajina má minimum lesů, je potřeba skácené stromy nahradit novou výsadbou. "Udržovat stromořadí v dobrém zdravotním stavu, odstraňovat nemocné větve a o stromy se starat je důležitá věc. Ke skácení se musí vybírat jen opravdu ty nejhorší kusy a i ty nahradit novými. Nejlepší je rozložit obnovu aleje na dlouhou dobu, v řádu i několika desítek let," uvedla Orálková.
Jiný názor mají lidé, kteří se zabývají bezpečností silničního provozu. "U aleje znamená každé odchýlení ze směru jízdy náraz do stromu. Úhel vyjetí vozidel ze silnice se pohybuje okolo deseti až dvaceti stupňů a auto se tedy většinou nemůže "vejít" do mezery mezi kmeny. Stromořadí tak představuje kontinuální pevnou překážku,"mínídopravní inženýr Michael Vafek z prostějovské policie.