Alej roku 2012

alej-finProjíždíte na svých letních cestách krajinou bez zájmu se zrakem zahleděným do sebe, anebo se rádi necháte potěšit něčím zajímavým a krásným, třeba nádhernou alejí? Patříte-li k lidem, kteří nechávají oči otevřené, možná jste i Vy pomohli najít alej roku 2012.

Krajina bez alejí by byla jako obraz bez rámu. Českou a moravskou krajinu utvářejí aleje po staletí. V posledních desítkách let jsme svědky kácení stromů rostoucích na okrajích silnic i podél břehů řek. Aleje rychle mizí. Podaří se nám je zachovat pro potěšení příštích generací?

NovinkyAleje nominované do soutěžeVýsledky

   

TIP! Nemáte ještě svou oblíbenou alej?

Inspirujte se v mapách a letácích Arniky a vyrazte na výlet:

nahled mapa strednicechy nahled mapa olomouckonahled letak alejeolomouckonahled letak alejevysocinyaleje-zlinsko-kraje

 

Záštitu nad anketou Alej roku 2012

převzali členové výboru petice Zachraňme stromy:

podlahaByl jsem loni v Kohoutově. Obec má asi 240 obyvatel. Vymysleli tady projekt „Mezníky v krajině“ a hledají způsob, jak vrátit do života kdysi běžné prvky. Boží muka, křížky, milníky, ale také aleje. Vysazují je podél cest z původních ovocných odrůd, aby bylo co si utrhnout, když pocestný míří k obci. Odebírají rouby ze starých stromů, často ani netuší, jak se ta či ona odrůda jmenuje. Kéž by takových Kohoutovů bylo na stovky a my mohli pomáhat při výsadbě alejí a ne jen bojovat proti jejich kácení.PhDr. Přemek Podlaha, CSc., moderátor a publicista

hruskovaAleje k naší krajině patří, ať jsou památné nebo neznámé. Člení ji i brání, když se staví do cesty větru. Dávají pocestným stín, pomáhají najít směr. Nutí k obdivu i ty, kteří jinak půvab přírody nevidí. Krása stromů je v nich umocněna počtem. Aby tomu tak bylo, je třeba se o aleje starat. Ohleduplná prořezávka je náročná. Jenže radikální ořezání koruny staré stromy nepřežijí, ostatní vyrostou do podoby „košťat na tyči“. Likvidace není řešení. Naopak – je to poslední dějství, když se řešit nechce.

PhDr. Marie Hrušková, spisovatelka, scenáristka a pedagožka 

kucera-petrČeská krajina je nepředstavitelná bez typických alejí, které jsou její součástí už po mnoho staletí. A naší zodpovědností je tento kulturní charakter krajiny zachovat i pro další generace jinak, než jen na obrazech či fotografiích.

doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D., vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně

 

Máte na nás dotaz, komentář nebo doporučení? Napište nám 

 

Partneři ankety Alej roku 2012:

Centrum FotoŠkoda
Nakladatelství
Mladá Fronta
Deník
Dřevotvar
foto koda 2
mf
Deník Dřevotvar

Co můžete vyhrát, pokud nominujete vítěznou alej? Podívejte se >>>

Banner-stika

Sledujte nás: