Alej roku 2013 spojuje Jedovnice s Lažánkami v Moravském krasu

27.11.2013 - JEDOVNICE | Tiskové zprávy
Alej roku 2013
Jiří Židů
Už není pochyb, která z nominovaných získala titul Alej roku 2013. Z více než sedmi tisíc hlasujících se nejvíce lidí rozhodlo, že největší obdiv si zaslouží alej spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami. V internetovém klání zvítězila mezi 61 nominovanými stromořadími z Čech, Moravy i Slezska, když získala 21,1 % hlasů. Diplom si 12. prosince převezme Jiří Židů, který alej nominoval, a ze slavnostní události si odnese řadu cen – mezi nimi let balónem od tišnovské firmy HaBalon. Na druhém místě pak skončila Priessnitzova lázeňská kolonáda v Jeseníku, místo třetí obsadila Alej Na valech v Poličce. Na všechna soutěžní stromořadí z tohoto i minulých ročníku se lidé mohou podívat na www.alejroku.cz

„Z vítězství mám radost a věřím, že aleji pomůže. Jedovnickou alej jsme do soutěže přihlásili proto, abychom na tuto významnou krajinnou dominantu upozornili a pokusili se získat peníze na její obnovu. Na vítezství se určitě významnou měrou podíleli i žáci základní školy v Jedovnicích a studenti místní průmyslovky. Alej před třemi lety poničila vichřice, ale přesto je stále pestrá. Má zhruba dvě stě stromů a převládají lípy s jasany. Ale najdeme zde i horské javory a javory mléče. U odbočky na Rudici roste i několik vzácnějších jilmů,“ přibližuje důvody nominace Jiří Židů z Brna.

„Místní lidé jsou v ochraně stromů velmi aktivní, což dokazuje i práce pana Židů při obnově alejí. Titul Alej roku 2013 znamená z naší strany nejen propagaci na webu ankety a umístění pamětní desky v aleji. S místními jsme v intenzivním kontaktu a zjišťujeme, jaké pomoc z naší strany by se jim hodila nejvíce. Rozhodně chceme, aby se aleji dostalo více pozornosti a napomohla i k dalšímu rozvoji turistiky šetrné k přírodě na Jedovnicku,“ říká organizátorka ankety a vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Ve fotografické části soutěže, kde porota vybírá nejpůsobivější fotky a oceňuje jejich autory, zvítězila fotografie Alej na Anenský vrch v Andělské hoře (Moravskoslezský kraj) od Kateřiny Bujnochové. Druhá je Osová alej ve Veltrusech od Ireny Brožové, na místě třetím pak skončila alej vedoucí na Křížový vrch u Cvikova (Liberecký kraj), kterou vyfotil Dan Bareš. Nejlepší fotografie vybírala porota, v níž zasedli i patroni ankety – spisovatelka Marie Hrušková, moderátor a publicista Přemek Podlaha nebo fotograf Jan Cága.

„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů. Stromořadí mají svůj půvab v každé roční době, jak je ostatně vidět na fotografiích z přihlášených do ankety. Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku,“ vysvětluje význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Let balonem od firmy HaBalon čeká na toho, kdo nominoval vítěznou alej. Na autory oceněných fotografií čekají hodnotné ceny, například dárkové poukazy od Centra FotoŠkoda, poukazy na zboží od společnosti Bushman nebo sadu ručního dopisního papíru z Velkolosinské Ruční papírny. Mezi cenami nechybí ani knižní tituly o stromech od spisovatelky a fotografky Marie Holečkové či publikace z Nakladatelství Mladá fronta, něco „na zub“ od PRO-BIO, vstupenky do Botanické zahrady hl. m. Prahy i do Botanické zahrady Univerzity Karlovy i zahrad a skleníků Flory Olomouc. Mezi cenami nechybí ani interaktivní hračky od firmy Hračkárna.cz, sada dřevěných příborů od společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí a na další věcné ceny také finančně přispěly firmy Axida a Akademická realitní. Aktuální informace o anketě budou v jednotlivých regionech přinášet Deníky z vydavatelství Vltava-Labe-Press.

Letošní hlasování se snažili ovlivnit podvodníci pomocí falešných hlasů z takzvaných hlasovacích robotů. Arnika tento pokus odhalila a po konzultacích s odborníkem na informační systémy tyto hlasy identifikovala.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.

Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.

 

Partneři ankety Alej roku 2013:

Centrum FotoŠkoda
Regionální deník
HaBalon
Bushman

foto skoda

denik
HaBalon
Bushman
 Ruční papírna Velké Losiny
 Dřevotvar
Botanická zahrada hl. m. Prahy 
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK 
 Papirna Velke_Losiny
Drevotvar vyska 
 Botanicka Praha
Botanicka UK 
 PRO-BIO
Hračkárna.cz 

probio logo_www 

HR - logo 

Supported by a grant fromSwitzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swisscontribution.admin.ch. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swisscontribution.cz

Swiss Cntrb_NAP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu