Ústí nad Labem - Požaduje zákaz užívání rtuti při výrobě chloru, podnik na to ale nemá peníze.
Sdružení Arnika vytáhlo do boje proti ústecké chemičce. Spolek pro chemickou a hutní výrobu totiž podal ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje žádost o změnu integrovaného povolení pro soubor zařízení na výrobu alkalických louhů, chloru a kyseliny chlorovodíkové, a to do roku 2015.
„Žádáme, aby Spolchemii nebylo vyhověno s posunutím termínu k ukončení provozu amalgámové elektrolýzy o další dva roky," žádá sdružení po krajském úřadu. Důvod? Fabrika prý u této technologie na výrobu chloru používá tuny rtuti.
Amalgámová elektrolýza konkrétně slouží k výrobě chloru a alkalických hydroxidů, chlor je jedna ze surovin pro výrobu epichlorhydrinu. Mluvčí chemičky Marie Logrová vysvětlila, že nemají dost peněz, zhruba 1,5 miliardy korun, aby mohli dodržet původní termín změny této technologie, tedy do roku 2013.
„Neznamená to ovšem, že bychom nic nedělali. Máme stavební povolení, pokračují dílčí investiční akce jako je výstavba skladů solí, příprava elektrorozvodny a podobně," konstatovala Logrová. „Firma je připravena bez zbytečných průtahů zahájit stavbu okamžitě, jakmile bude zajištěno financování."
Podle Zdeňka Rytíře z kanceláře ústecké hejtmanky bude rozhodnutí o změně integrovaného povolení s prodloužením provozu vydáno do konce září 2011 odborem životního prostředí a zemědělství. „V současné době proběhlo řízení o vydání podstatné změny integrovaného povolení. Účastníci řízení se mohli vyjádřit do 1. září."
Jak škodí rtuť tělu?
Rtuť je silně toxický těžký kov, ničící strukturu bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají navíc mimořádnou schopnost hromadit se v organismu a přenášet se potravním řetězcem. Mohou způsobit například poruchy reprodukce a poškodit nervovou soustavu. Rtuť může způsobit rakovinu.
Jenže ekologické sdružení Arnika upozorňuje na prý shodné žádosti továrny z minulých let. „Nová žádost je výsměchem. Tvrdí se v ní, že na konverzi Spolchemie potřebuje ještě 2,5 až 3 roky. To samé bylo ve zdůvodnění žádosti o změnu integrovaného povolení před 2,5 rokem, takže chemička na konverzi technologie za tu dobu ani nesáhla, anebo si vymýšlí," komentoval to Jindřich Petrlík z Arniky.
Spolchemie se podle Arniky nemůže donekonečna vymlouvat na ekonomickou krizi. „Stát by neměl Spolchemii tolerovat další úlevy z požadavků na ochranu životního prostředí," dodala k tomu tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková.
http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110907_wv_arnika_vytahla_proti_chemice.html