Arnika zveřejňuje příběhy lidí, kteří zachránili své město či obec

11.6.2012 - JIHLAVA | Novinky
Občané sobě. Tak se jmenuje série příběhů, jejíž první díl dnes publikovalo sdružení Arnika. Zhruba pětiminutová videa dokumentují aktivity lidí, jimž nebyl lhostejný osud jejich města či obce nebo krajiny, kterou mají rádi. Na různých místech Čech a Moravy se jim podařilo zachránit krajinu před devastací, park před vykácením nebo usměrnili tamní továrnu, aby méně znečišťovala ovzduší. Věnovali své obci mnoho měsíců nebo i let dobrovolnické práce.

„Příběhy lidí, kteří ochránili svou obec nebo krajinu, nejsou všeobecně známé. Tyto lokální patrioty nejsme zvyklí vídat v televizi, i když mají co říci a jejich postoje nás mohou obohatit. Zvláště v době, kdy mají mnozí pocit, že aktivita nemá smysl a že proti silným nic nezmohou, nabývají tyto příběhy osobní statečnosti a vytrvalosti na významu,“ říká Martin Skalský ze sdružení Arnika.

První ze série příběhů vypráví o výstavbě jihlavského obchodního centra City Park. Investor chtěl původně v sousedství středověkých hradeb postavit nevzhlednou nákupní halu, která by zastínila historické město. Místní občané se zapojili do správních řízení a podařilo se jim podobu centra ovlivnit. City Park je tak nižší a lépe zapadá do prostředí, firma kolem něj musela vysázet stromy, zřídit náměstí, obnovit potok, vystavět chodníky pro pěší a novou cyklostezku. Možná právě díky připomínkám občanů získal City Park v roce 2009 titul stavba roku.

Video i s podrobnostmi kauzy najdete na http://arnika.org/city-park-jihlava-obchodak-pod-hradbami

Arnika zveřejňuje první z příběhů právě v týdnu, na jehož konci budou poslankyně a poslanci hlasovat ve druhém čtení o novele stavebního zákona. Vládní návrh novely komplikuje účast občanů ve správních řízeních a hrozí, že se na jednání dostanou ještě další škodlivé poslanecké návrhy, které by mohly práva lidí na účast v rozhodování dále omezit.

Další videa, která zachycují dobrovolnou práci místních lidí ve prospěch svého okolí, najdete na http://arnika.org/video-ucast-verejnosti

Banner-stika

Sledujte nás: