Australské hlavní město bude bez spaloven

30.6.2020 - CANBERRA | Články
Foto: Brenden Ashton. Zdroj: https://www.flickr.com, Creative Commons
Že to v budoucnu bez spaloven nepůjde? Australská Canberra ukazuje, že to není pravda. V květnu vydala místní samospráva nový energetický plán, ve kterém zakazuje stavbu dalších spaloven odpadů na svém území. Zakázána je také stavba zařízení na energetické využití odpadů, jejich chemickou přeměnu, zplyňování nebo pyrolýzu.

Canberra se o udržitelnou odpadovou politiku snaží dlouhodobě. Podle zmiňovaného energetického plánu již několik let dosahuje zhruba 70% míry recyklace. Do roku 2025 ji chce zvýšit o dalších 20 %, a to převážně předcházením vzniku odpadů, znovupoužíváním materiálů a ještě větší podporou recyklace. V plánu je také podpora využití bioodpadu, a to hlavně k produkci bioplynu nebo hnojiva. Spalování odpadů a další podobné technologie už do budoucna nemají mít na území Canberry místo a město chce místo toho investovat do k životnímu prostředí ohleduplnějších a udržitelnějších řešení.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Nový energetický plán vznikal už od roku 2018, kdy se v Canbeře řešil kontroverzní projekt společnosti Capital Recycling Solutions na vybudování spalovny odpadů ve Fyshwicku. Společnost nakonec od svých plánů upustila a nyní už se k nim ani nebude moct vrátit.


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu