Česko dostatečně nechrání cenná přírodní území. Tvrdí to ekologické sdružení Arnika. To Ministerstvu životního prostředí dnes předalo petici, která požaduje lepší péči především o některé oblasti na Labi. Pod petici se podepsalo téměř pět tisíc lidí. Do studia Radiožurnálu přišel Jakub Esterka ze sdružení Arnika. Dobrý večer.
Jakub ESTERKA, sdružení ARNIKA:
Dobrý večer.
Ondřej HOUSKA, moderátor:
Proč jste přesvědčeni o tom, že je ochrana cenných přírodních území v Česku nedostatečná?
Jakub ESTERKA, sdružení ARNIKA:
Tak o tom není přesvědčeno pouze sdružení Arnika, ale dala nám za pravdu také Evropská komise. Jde o to, že Česká republika nominovala do toho národního seznamu samozřejmě svoje významné lokality, ale tento, domníváme se, že tento seznam ale není úplný nebo řekněme, že je zkrácen o některá významná území. Jak už tady byla řeč o labském kaňonu, okolo něj se vlastně hodně, okolo něj se vlastně hodně točí tady ta výzva, takže je to například, je to příkladem jednoho vlastně z nejcennějších evropsky významných území. Toto území vlastně v současné soustavě Natura 2000, což je vlastně ta síť těch významných lokalit v celé Evropě, vlastně je chráněno nedostatečně.
Ondřej HOUSKA, moderátor:
A vám jde tedy především o to, aby na tomto území nebyla zahájena ona tolik diskutovaná výstavba jezů?
Jakub ESTERKA, sdružení ARNIKA:
Já myslím, že to jsou dvě věci, které se tady vlastně kloubí. Jsou to vlastně ekonomické pohledy na věc a ty ekologické bohužel nebo řekněme, že se tady odborník nezávislý musí v podstatě shodnout na tom i s ekologem, že tady vlastně tato investice by jako měla oboje vlastně negativní důsledky. To znamená, na jednu stranu by zničila vlastně velmi cenná území a na druhou stranu by vlastně žádný ekonomický zisk nemohla přinést, protože se jedná vlastně o nějakou dopravní stavbu, která má, dejme tomu, za účel splavnit celý tok, což samozřejmě je nesmysl ve chvíli, kdy se jedná o nějakou evropsky jednu z nejdelších řekl v Evropě a jedná se tady teda o splavňování devíti kilometrů vlastně při této stavbě jednoho jezu.
Ondřej HOUSKA, moderátor:
O reakci jsme požádali i Ministerstvo životního prostředí. Jeho náměstek Tomáš Tesař uvedl, že některá cenná území v rámci zmiňované evropské sítě Natura 2000 můžou být hospodářsky využívána.
Tomáš TESAŘ, náměstek:
To území je hodnotné nepochybně ve spoustě lokalit, kde člověk nějakou činnost konal, které je hospodářsky využíváno. Problém je v tom, že ta administrace pak nějakého procesu v tom území je vnímána velmi negativně, protože ten proces toho naturového hodnocení prostě dostal tenhleten cejch. Pojďme se bavit o tom, jakým způsobem vlastně někde naplňovat dneska ta kritéria tý ochrany evropsky významných druhů, evropsky chráněných druhů.
Ondřej HOUSKA, moderátor:
Když to shrneme, tak pan náměstek chtěl pravděpodobně říci, že i na chráněných územích by měla být připuštěna, umožněna hospodářská činnost. Když se zeptám takto obecně, jaký je váš pohled? Měla by být chráněná území hospodářsky využívána nebo nikoliv. Nebo mohla by tady být tato možnost nebo ne?
Jakub ESTERKA, sdružení ARNIKA:
Tak samozřejmě v praxi to tak je. I vlastně takhle je to zamýšleno. Existují zónace území chráněných. Ale tady jde o to, že třeba Labský kaňon samozřejmě je hospodářsky využíván. Podél celého toku Labe vlastně vede druhokolejná elektrifikovaná železniční nebo železnice, to znamená, že ten, jsou tam samozřejmě obce a tak dále. Tady jde o to, že vlastně ten kaňon jako celek, a také vlastně dynamika té řeky v tom kaňonu a ta území vlastně hodnotná podél vlastně samotných břehů té řeky, je natolik prostě významná z hlediska nějakého evropského kontextu, že vlastně není možné se k tomu stavět v podstatě zády. A to ta Evropská komise potvrdila. Loni v březnu vlastně se konal tady v Čechách takový doplňkový biografický seminář, který jasně, za účasti teda Evropské komise nebo zástupců Evropské komise, za účasti samozřejmě ministerstva a tak dále, odborníků, nevládních organizací. A bylo tam vylišeno, že jde prostě o chybu, která vyplývá ale z mezinárodních dohod, takže my se vlastně tím nevyhlášením vystavujeme v podstatě nebezpečí, že skutečně dojde k nějakým sankcím. Stejně tak je možnost, a to komise, Evropská komise k tomu už přistoupila v historii, že zastaví prostě dotace, to znamená, že naopak na tom budeme i ekonomicky biti.
Ondřej HOUSKA, moderátor:
Říká Jakub Esterka ze sdružení Arnika. Děkujeme a pěkný večer.
Jakub ESTERKA, sdružení ARNIKA:
Na slyšenou.