Cestopis: Výprava do alejí Rujány - část 2.

15.4.2015 - Vratislav Vozník | Články
Dnes jsme kromě řady odborných přednášek absolvovali i cestu do korun stromů. Takto vypadá vstup.
Vratislav Vozník
Noc na pondělí si skutečně skoro v ničem nezadala s tropickou bouří. Tedy snad jen kromě teploty vzduchu. Neskutečně silný vítr, častokrát bičování kapek deště okenní tabulky, skoro až děsivý hukot. Dvě epizody za noc. Ale dynamické vyvažování tlaků vzduchu a s tím spojené vichřice občas na mořském pobřeží přicházejí. A co je hlavní - všechny stromy okolo střediska Prora to vydržely.

Dnešní program byl povídavý, hodně odborný a odehrával se v Centru přírodního dědictví Rujány. Právní aspekty ochrany alejí, historie alejí, technické nástroje pro ochranu alejí, prostě předávání německých zkušeností z regionu, kde je ochrana alejí zakotvena přímo v ústavě spolkové země - Meklenbursko a Přední Pomořany.

Interiér Centra přírodního dědictví

Interiér Centra přírodního dědictví Rujána

Profesor Knapp pojímá aleje jako jedno ze svých životních poslání. Je přesvědčen, že aleje fungují jako spojnice našich cílů nejen na cestách, ale i v přeneseném významu. Vždy byly a stále znamenají vědomou a praktickou tvorbu kulturní krajiny. Dnes se však aleje dostávají do zásadně odlišné situace, než tomu bylo v minulosti. Často čelí požadavkům na moderní mobilitu ve jménu pokroku. Jenže otázkou zůstává, kam až ten pokrok dospěje? Bude to znít jako patetické konstatování, ale profesor Knapp je přesvědčen, že nemůžeme do nekonečna uspokojovat své domnělé potřeby na úkor okolí.

Přednášky

Přednáškový cyklus v plném proudu

A ještě chvilku u odborného výkladu s dovolením zůstaneme.

Jak se s potřebou mobility a její bezpečnosti "perou" v Meklenbursku – Předním Pomořansku popsala Katharina Brückmann. Podle jejích zkušeností se, podobně jako v Česku, drtivá většina stromů okolo silnic pokácí jako součást různých rekonstrukcí a zkapacitňování vozovek. Přesto se postupem času daří stromů zachraňovat více a více. Jedním, a to zcela zásadním faktorem je, že se Katharinině organizaci daří aktivizovat místní veřejnost tam, kde nějaké kácení hrozí. Protože si lidé všímají a vzájemně se o plánovaném kácení informují, je možné včas zahájit dialog mezi jednotlivými stranami. Se silničáři jednají doslova o každém stromě a hledají možnosti, jak každý jeden strom zachránit.

Katharina Bruckman

Katharina Brückmann

Proč je však v Německu, na rozdíl od Česka, ochota silničářů jednat o zachování stromů tak vysoká? Zásadním důvodem je podle řečníků hlavně fakt, že aleje jsou v Meklenbursku - Předních Pomořanech chráněny přímo zemskou ústavou. Definice aleje je sice poněkud odlišná od té v České republice, ale už teď se pracuje na jejím zpřesnění a zpřísnění.

Video z přednášek

Po řadě informačně hutných přednášek a podobně hutného oběda jsme zatoužili po trošce čerstvého vzduchu. Což se v Naturerbe Zentrum Rujána dalo splnit poměrně lehce. Pár kroků odtud zažíná a přímo v centru končí Cesta do korun stromů – podobná té, kterou můžeme znát z našich končin nedaleko Lipna. Vycházka to byla pro řadu lidí velmi inspirativní, ale chvílemi i trochu nepříjemná. Nárazy větru na samém vrcholku stezky o rychlosti skoro sta kilometrů v hodině s některými doslova zamávaly. Ale výhledy na ptačí hnízdo na stromě uprostřed "stromové věže" nebo rozhled na pobřeží za to rozhodně stály.

Vstup do korun stromu

Vstup do korun stromů

Vydáváme se do výšek pozorovat, co se v korunách stromů, obvykle mimo dohled lidí na zemi, děje

Vydáváme se do výšek pozorovat, co se v korunách stromů, obvykle mimo dohled lidí na zemi, děje

Neustále se usmívající průvodce

Neustále se usmívající průvodce...

Neúnavně podává výklad o funkci lesa, fungování fotosyntézy, přirozených projevech ptáků a dalších zajímavostech

...neúnavně podává výklad o funkci lesa, fungování fotosyntézy, přirozených projevech ptáků a dalších zajímavostech.

Koruny stromů jsou nás často doslova na dosah ruky

Koruny stromů jsou nás často doslova na dosah ruky

Ptačí hnízdo umístěné v jednom z hlavních větvení stromu

Ptačí hnízdo umístěné v jednom z hlavních větvení stromu

Kolega Laco sice lehce vyčerpán stoupáním, ale nadšený z úžasného výhledu

Kolega Laco sice lehce vyčerpán stoupáním, ale nadšený z úžasného výhledu

Stejně jako za celý projekt a Výpravu do alejí Rujány, i za tuto stromovou stezku patří dík německé nadaci DBU, z jejichž financí ji, i s přilehlým ekocentrem, vystavěli.

DBU

A drobná osobní poznámka: Asi jsem trochu deformovaný a z Česka zhýčkaný bezplatnou wifinou na každém hotelu a v každé kavárně, ale wifi připojení za Euro na hodinu je trochu moc. Mobilní připojení rychlosti chromého lenochoda taky zrovna nepotěší. V přednáškové místnosti dokonce žádná wifi ani mobilní signál. Ale nevadí, způsob, jak vám nabídnout fotky z cesty jsme nakonec i v technologicky pokročilém Německu našli.

Pokračování reportáže - 3. část >>

Zpět na 1. část reportáže >>

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu