Plán proměnit areál bývalých kasáren na Hranečníku ve Slezské Ostravě v novou výcvikovou základnu pro hasiče a policisty budí protichůdné reakce. Důvodem je trenažér požárů, který zde má vzniknout. Zatímco některé úřady vše schválily, místní lidé, inspekce životního prostředí a ekologové záměr kritizují.
Přestože je příprava stavby zatím na počátku, už teď je jisté, že rozdělí veřejnost na dva tábory. Trenažér sloužící k cvičnému zakládání a hašení požárů, který má být součástí chystané výcvikové základny, se totiž řadě lidí nelíbí.
"Myslím, že je naprosto nevhodné, aby takové zařízení v blízkosti Radvanic a Bartovic vzniklo. Úřady zdůrazňují vliv domácích topenišť na kvalitu ovzduší na Ostravsku, tady by ale vznikl zdroj, který bude spalovat obrovské množství dřeva. A bude pochopitelně produkovat emise," říká Vendula Krčmářová z ekologického sdružení Arnika.
Její názor sdílejí i někteří obyvatelé Ostravy-Radvanic a Bartovic, kam by podle odborníků kvůli převládajícímu směru větru často mířily zplodiny z cvičných požárů. Ty by měli hasiči dle dostupných informací zakládat co dva týdny.
"V našem obvodu by už nemělo vzniknout nic, co zatíží ovzduší. Už teď se nám dýchá špatně," říká třeba Dagmar Kopečková, která bydlí v domě blízko areálu bývalých kasáren. Podle úřadů bude vliv cvičiště na okolí minimální
Úřady ale zatím novému výcvikovému areálu pro jednotky integrovaného záchranného systému dávají zelenou. Prověřily už jeho vliv na životní prostředí, přičemž některé sice měly k areálu připomínky, s nimi se ale kraj vypořádal. Vliv na okolí by podle nich měl být minimální.
"Záměr je jistě z hlediska společenského potřebný a při posuzování vlivů na životní prostředí nebyly shledány významné dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel," uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
Když úřady posuzovaly, jaký bude vliv areálu na okolí, i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala nakonec stavbě souhlas. Kraj pouze uvedl, že požáry nebude možné zakládat v době vyhlášeného signálu upozornění nebo smogové regulace.
Mimo oficiální proces posuzování vlivů stavby na životní prostředí ale z ČIŽP zazněla i tvrdá kritika na konto požárního trenažéru. "Město přichází s naprosto nevhodným projektem, který paralyzuje jakékoli snahy o zlepšení ovzduší v dané lokalitě," uvedli zástupci ČIŽP ve stanovisku pro kraj. Umístění trenažéru ještě nebylo schváleno, podotýkají hasiči
Podle hasičů jsou jakékoli výhrady či kritiky související s "revitalizací" areálu bývalých kasáren na Hranečníku předčasné, protože umístění trenažéru ještě nebylo schváleno.
"Schvalování nového trenažéru je ještě daleko. 12. května se bude konat na Nové radnici teprve první ústní jednání s dotčenými stranami po formálním zahájení územního řízení, které se právě týká přestavby areálu bývalých kasáren Hranečník," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.
Ekologové ale už teď upozorňují na to, že zařízení, na němž by v budoucnu měli hasiči likvidaci požárů trénovat, by mělo město postavit jinam než do sousedství obvodu s nejhorším ovzduším v zemi.
Na jeho území by totiž podle zákona už neměl přibýt žádný nový zdroj znečištění ovzduší. A kdyby vznikl, musel by jeho investor zajistit dostatečnou kompenzaci. "Nic proti cvičení hasičů, ale ten areál by měl vzniknout spíš na odlehlejším místě, aby neobtěžoval lidi," uvádí Vendula Krčmářová.
Úřady ale zatím říkají: nový areál nám nevadí, výcvik hasičů je nutný a ojedinělé zapálení cvičného požáru mimo dny se smogem nebude mít na kvalitu ovzduší významný dopad. Zda pohled na věc změní, bude jasné 12. května při veřejném projednávání projektu.
"Rada našeho obvodu k tomu příští týden schválí stanovisko, se kterým se jednání na magistrátu zúčastním," uvedla starostka Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová.