Evropská komise ve středu 14. října schválila ambiciózní strategii s cílem maximálně chránit zdraví spotřebitelů a vyrábět bezpečné spotřební zboží bez nejtoxičtějších látek. Z regálů v obchodech by měly do budoucna zmizet výrobky napuštěné jedy, které jsou rakovinotvorné a mutagenní nebo které poškozují hormonální a reprodukční systém. Novou chemickou strategií se mohou nastartovat největší změny v chemické politice za posledních 20 let.
Strategie má vést k zákazu celé skupiny fluorovaných látek (PFAS), rozsáhlé skupiny kolem 5000 prokazatelně škodlivých chemikálií. „Dosavadní přístup k omezení fluorovaných látek byl frustrující. Když se po dlouhých vyjednávání podařilo některou z látek zakázat, průmysl ji hbité nahradil desítkou dalších, u kterých panují obdobné obavy. Významné riziko přitom představují všichni zástupci této skupiny,“ vysvětluje odbornice na toxické látky Jitka Straková z Arniky.
Výrobci budou smět používat problematické chemikálie jen, pokud budou mít “nezbytnou” funkci. “Takový přístup samozřejmě vítáme, protože stav chemického znečištění je žalostný a vyžaduje zásadní změny v našem přístupu,“ podotýká Straková.
Nová politika se zaměřuje na celý životní cyklus výrobku a také se ohrazuje vůči ostudnému přístupu Evropské unie, který umožňoval export surovin s obsahem škodlivin do zahraničí, kde je používání toxických látek stále povoleno.
“Doufejme, že za pár let nenajdeme škodlivé látky ani ve zboží z recyklovaného plastu, které často pochází z rozvojových zemí světa, kde se odpad nejčastěji zpracovává,” vyjadřuje své naděje vedoucí kampaně Česko bez jedů Karolína Brabcová.
Neposledním pozitivním trendem chemické strategie je posuzování „koktejlového efektu“. Chemická látka nepůsobí v prostředí a lidském těle sama, ale v ”koktejlu” s dalšími chemikáliemi, které její účinky často násobí. „Nezbývá nám než popřát nové chemické strategii rychlou prosaditelnost do konkrétních zákonů. Až poté bude čas na skutečnou oslavu,“ uzavírá vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky.