Veřejností dlouho očekávaný znalecký posudek, který měl konečně vnést světlo do vyšetřování ekologické katastrofy na Bečvě, se odkládá na neurčito. Sdělila to dnes vsetínská policie prostřednictvím tiskové zprávy.
„Avizovali jsme, že znalec má právo požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení znaleckého posudku z objektivních důvodů. Tak se v minulých dnech stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá….V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovávaných údajů,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Javorková.
„Vyšetřování ekologické havárie na Bečvě, které se táhne už čtvrt roku zatím nikam nevede. U značné části veřejnosti vzbuzuje nedůvěru a nedivím se, že někteří za ním spatřují i záměrné utajování důkazů a korupční jednání. Proto jsme i my minulý týden předali ministru Brabcovi výzvu a vyzvali ho, aby nám odpověděl na dotazy, které zatím zůstávají bez odpovědi,“ podotkl Kamil Repeš z Arniky.
Policie dnes ve své tiskové zprávě jednoznačně odmítla, že by Ministerstvu životního prostředí, České inspekci životního prostředí nebo dalším odpovědným institucím dala informační embargo na zveřejnění informací o odebraných vzorcích a naměřených hodnotách.
K otravě Bečvy došlo 20. září ve Valašském Meziříčí. Pravděpodobně to byl kyanid, který stojí za otravou několika tisíců ryb a říčního ekosystému na několika kilometrech Bečvy.
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme proto:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady