Evropský soud pro lidská práva podpořil arménské farmáře, vláda musí zaplatit

14.3.2019 - ŠTRASBURK / TEGHOUT | Tiskové zprávy
Poškození majitelé půdy na setkání s ekology z Jerevanu
FOTO: Ecolur.org
Soudní tribunál ve Štrasburku rozhodl ve prospěch obyvatel severoarménské provincie Lorri. Ti podali celkem šest stížností proti postupu arménských soudů pro údajné porušení jejich majetkových práv. Evropský soud pro lidská práva (ECHR) jim po téměř deseti letech dal za pravdu a uložil tamní vládě pokuty v celkové výši bezmála 70 000 eur. O verdiktu informoval arménský zpravodajský portál Tert.am.

Případ se týká odkupu soukromé zemědělské půdy důlní společností Armenian Copper Programme (ACP), která v okolí vesnic Teghout a Shnogh těží měď a molybden. Celá oblast, ležící nedaleko hranic s Ázerbájdžánem a Gruzií, byla v listopadu 2007 rozhodnutím arménské vlády1 vyvlastněna z rukou majitelů a změnou statusu určena k povrchovému vytěžení.

ACP a její dceřiná společnost Teghout CJSC později nabídli původním majitelům finanční odškodnění za ztracené pozemky, tato částka však zdaleka nedosahovala tržní hodnoty zemědělské půdy.

„Vesničané obdrželi od ACP za úrodnou půdu a plodiny neadekvátní kompenzace – okolo 10-20 centů za metr čtvereční půdy. Někteří vesničané tak o svůj majetek přišli, pozemky ostatních budou postupem času ve velké míře ovlivněny a poškozeny znečištěním způsobeným důlní činností,“ vysvětluje dopis Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva z roku 2012.

Původním vlastníkům byl následně učiněn návrh na výkup pozemků, který byl však podle nich hluboko pod tržní hodnotou půdy. Následovala série soudů, v nichž se Teghout CJSC snažila donutit farmáře, aby souhlasili s prodejem, ti zase bránili proti údajně nespravedlivým verdiktům.

Zemědělci se nakonec rozhodli domoci spravedlnosti u Evropského soudu pro lidská práva, který v únoru 2019 všem šesti jejich stížnostem vyhověl. Arménské vládě v rozhodnutí uložil vyplatit poškozeným kompenzace od 5 200 do 17 200 eur v celkové výši 69 400 eur (necelých 1,8 milionu korun).

“Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva uvádí, že bylo vedeno nespravedlivé soudní řízení. To samo je dostačující k tomu, abych se znovu obrátil na soud. Důkazy předložené soudu první instance nebyly dostatečné, protože žádný odborník se neodvážil provádět dvojité posouzení mých pozemků," uvedl poškozený farmář Levon Alikhanjan.

Armenian Copper Programme (ACP) ruského holdingu Vallex Group, který v Lorri provozuje také továrnu na zpracování mědi v Alaverdi. Celý zdejší metalurgický průmysl silně dopadá i na zdraví místních obyvatel. Analýzy odebraných vzorků prokázaly znečištění toxickými látkami, zejména pak mědí, zinkem, molybdenem, olovem a arsenem.

 

1/ Jde o dvě usnesení z 1. listopadu 2007 pod evidenčními čísly 1278-N a 1279-N.

Odkazy na rozhodnutí ECHR (anglicky):
Case of Ramazyan v. Armenia (54769/10)
Case of Levon Alikhanyan v. Armenia (6818/10)
Case of Parsadanyan v. Armenia (5444/10)
Case of Vardanyan and Hakhverdyan v. Armenia (4178/10)
Case of Mashinyan and Ramazyan v. Armenia (65124/09)
Case of Mher Alikhanyan v. Armenia (4413/10)

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu