Ekologičtí aktivisté předali ministerstvu petici proti zaplavení Heřminov

12.3.2004 - ČTK | Články
Petici proti zaplavení obce Nové Heřminovy na Bruntálsku, pod níž se shromáždilo více než 4000 podpisů, předali dnes ministerstvu zemědělství aktivisté sdružení Arnika . V Heřminovech by měla vzniknout protipovodňová přehrada. Ekologové se však domnívají, že její funkce by spolehlivě zajistila jiná protipovodňová opatření. Požadavek na zastavení plánovaného projektu doneslo deset aktivistů ministerstvu v maskách vodníků.

Foto: Jan Stejskal / EkoList "Akce je součástí naší kampaně Měsíc vody," řekl ČTK mluvčí Arniky Marek Jehlička. Jeho kolegové přišli před budovu ministerstva v Praze oblečeni do vodnických oblečků a s kloboučky s pentlemi. V rukou nesli transparent s nápisem Rybám vodu, lidem domov. Petiční archy od nich přijal Hugo Roldán z tiskového odboru úřadu.

"Rozhodnutí je na krajském zastupitelstvu," řekl Roldán novinářům. Za nejlepší variantu jeho úřad považuje vybudování poldru v místě obce, tedy přehrady, která by byla zaplněna vodou pouze ze třetiny. I v tomto případě by však obec byla vystěhována.

Už loni Arnika předala vládě výzvu za zastavení projektu, kterou podepsaly zhruba 3000 lidí. Proti výstavbě protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech protestují vedle dotčené obce i další vesnice a města kraje, kterých se projekt přímo netýká. Šest zastupitelstev odeslalo nedávno vládě výzvu, v níž požadují zachování Heřminov a zvážení jiných řešení. "V úvahu přichází posílení retenčních schopností krajiny, úpravy lesů, ze kterých voda stéká," uvedl Jehlička.

Stavbu přehrady ale loni v červnu podpořili krajští zastupitelé. Ministerstvo životního prostředí před časem uvedlo, že pokud by nádrž v Nových Heřminovech vznikla, byla by poslední postavenou přehradou v České republice.

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu