Ministerstvo v pondělí návrh zákona, který má v blízké době projednat vláda, představilo na tiskové konferenci. Happening uspořádali kritici návrhu před ministerskou prezentací. Podle náměstka ministra Miroslava Kalouse se dosavadní právní úprava účasti občanských sdružení v řízeních neosvědčila a v mnoha případech byla zneužívána k obstrukcím. „Proto jsme se rozhodli výrazněji podpořit procesní rozdíly mezi územním a stavebním řízením,“ uvedl Kalous na tiskové konferenci.
Nově by podle něj měla být posílena role veřejnosti v územním řízení, občanská sdružení by mohla vstupovat i do řízení, kterými nejsou přímo dotčena. Na druhou stranu v rámci stavebního řízení, kdy se řeší již technologické parametry stavby, by podle ministerstva byla účast sdružení „spíše kontraproduktivní“. Podle Kalouse nejde o omezení občanských práv. Ke změně prý úřad přistoupil, protože diskutovaná část zákona byla „nejčastěji zneužívána k vydírání a zbytečným obstrukcím“.
Ochrana zájmů
Podle Lukáše Matějky ze sdružení Arnika ztratí veřejnost změnou pravidel možnost chránit své zájmy. „Lidé by se mohli sice vyjádřit například k tomu, zda má v jejich obci vyrůst továrna, ale nemohli by nijak ovlivnit způsob jejího provozu, organizaci výstavby a staveništní dopravy nebo ozelenění okolí,“ řekl novinářům.
Po schválení novely by se podle Arniky lidé nemohli účastnit prostřednictvím občanských sdružení stavebních řízení, v nichž se povolují velké stavby jako dálnice, průmyslové podniky, spalovny. U záměrů, jako jsou satelitní městečka, parkoviště a kancelářské komplexy, by se veřejnost nesměla účastnit už vůbec žádných povolovacích procesů podle stavebního zákona. Sdružení tvrdí, že ministerstvo zřejmě dopřává sluchu průmyslníkům a developerům.
MMR a Arnika se přou o dopady novely stavebního zákona
Posílení role občanských sdružení a lepší ochrana majetku občanů patří mezi hlavní cíle novely stavebního zákona, kterou se ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá brzy předložit vládě. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous to dnes řekl novinářům. Novela umožní občanským sdružením vstupovat do všech územních řízení, jejich účast ve stavebních řízeních je ale kontraproduktivní, uvedl Kalous. Ekologické sdružení Arnika novelu kritizuje.
Podle Kalouse má ovšem novela od příštího roku zlepšit stav českého stavebnictví. Mimo jiné má přispět k poklesu nezaměstnanosti a ke zvýšení obratu v oboru. „Novela si klade za cíl zjednodušit a zpřesnit procesy vedoucí k povolování a provádění staveb,“ uvedl Kalous.
Změn by měl doznat například institut autorizovaného inspektora a rozšíří se seznam staveb, u nichž nebude potřeba stavební povolení. Mají se také zpřesnit procesní náležitosti územního a stavebního řízení. Novela podle MMR počítá s tím, že se zvýší zapojování veřejnosti do připomínkování územních plánů.
V rámci územního řízení nebo v řízení, ve kterém se rozhoduje o podobě územního plánu dané lokality, novela podle MMR legislativně posílí roli občanských sdružení. „Chápeme nezastupitelnou úlohu těchto společenství v životě demokratické země. Navrhujeme proto, aby mohla vstupovat do všech územních řízení v České republice,“ uvedl Kalous.
http://www.denik.cz/z_domova/ekologove-kritizuji-navrh-20110627.html