Ekologické sdružení ARNIKA vytrvale bojuje proti jezu. Teď podalo další připomínky
Boj o jez u Děčína ani zdaleka nekončí. Jez je totiž stále trnem v oku ekologům. Tradiční odpůrce Arnika podala proti stavbě další připomínky. Z dokumentace, kterou Ředitelství vodních cest ČR (ŘVCČR) předložilo k posuzování dopadu stavby na životní prostředí, je podle Arniky zřejmé, že ohrozí migraci lososů, populaci bobra a další chráněné druhy. Ekologové také tvrdí, že stavba přivede do centra města o 200 aut denně více. Sdružení využilo možnost se do čtvrtka k dokumentaci vyjádřit, připomínky poslalo ministerstvu životního prostředí.
"Je nesmysl domnívat se, že pětimetrová hráz a další stavební práce v korytě řeky v chráněném území nebudou mít zásadní vliv na život v řece i kolem ní," uvedla vedoucí programu Ochrany přírody Jana Vitnerová.
Podle Arniky by ministerstvo mělo záměr jednoznačně odmítnout.
Stavbu jezu podporují nejen podnikatelé, ale i velká část obyvatel Děčína. Podporu mu nedávno vyjádřilo děčínské zastupitelstvo.
"Především lidé, kterých se stavba reálně dotýká, jsou pro. To se promítá i do souhlasného postoje našeho zastupitelstva, neboť si jsme vědomi, že spolu se splavněním řeky obrazně připlují i nová pracovní místa, dojde ke zkulturnění prostředí okolo řeky a zvýší se cestovní ruch," uvedl děčínský primátor František Pelant. ARNIKA má argumenty i pro ty, kterým na lososech a bobrech zas až tolik nezáleží.
"Provoz jezu bude spojen s nárůstem nákladní automobilové dopravy centrem města, a to o 200 aut denně po více než 100 dní v roce. V důsledku stavby například dojde ke zvýšení hladiny Labe a zaplavení břehů či cyklostezek přímo ve městě či změně několikasetmetrových úseků Ploučnice a Jílovského potoka," uvedla Vitnerová.
Plavební stupeň na Labi
Na Labi poblíž Děčína má vzniknout plavební komora s pohyblivým jezem, oboustranné rybí přechody a pozemní biokoridory kolem jezu. Vzniknout by měla i malá vodní elektrárna, která vyrobí elektrickou energii odpovídající spotřebě zhruba poloviny všech domácností v Děčíně. Vláda o stavbě rozhodla v roce 2005.
Vlastní jez by měl stát kolem 4,2 miliardy korun a jeho stavba by se podle propočtů vrátila do deseti let. Vodní elektrárna, s jejímž vybudováním se také počítá, by stála zhruba jednu miliardu korun a měla by návratnost osm let. Jez u Děčína má zajistit, aby lodě s ponorem 1,4 metru mohly děčínský přístav používat 345 dní v roce.