Děčín - Na problematiku stavby labského jezu v Děčíně dnes opět upozornilo ekologické sdružení Arnika společně s Českým rybářským svazem. Do Labe na soutoku s Ploučnicí pod děčínským zámkem vypustili několik stovek rybek upečených z těsta. Pozornost obyvatel města ale jejich happenig "Na jez vám pečeme. Ryby" příliš nezískal, dorazila jich sotva desítka. Zpráva včetně videa
Pro dnešní akci využili ekologové 14. březen právě proto, že je Mezinárodním dnem akcí proti přehradám. Dopady stavby vodního stupně na konkrétní druhy ryb popsal Pavel Vrána z Českého rybářského svazu. "Jez by ohrožoval především úhoře, která vysazujeme za peníze rybářského svazu a peníze Evropské unie," vysvětlil Vrána, který po kolena ve studené vodě z Ploučnice vypouštěl podběrákem do proudu rybky z těsta. Úhoř je nejdražší ryba, kterou Český rybářský svaz do řek vysazuje. Kilogram přijde asi na 13.600 korun. "Za loňský rok jsme jich vysadili 1,9 milionu kusů, tedy asi za 9 miliomů korun. To jsou poměrně vysoké ztráty," řekl ČTK Vrána.
Úhoři rostou v českých řekách osm až 12 let a poté se vydají po proudu do moře. Pořadatelé happeningu se obávají, že pokud by v Děčíně vznikl jez s vodní elektrárnou, velká část úhořů by skončila rozsekaná lopatkami turbíny. "Vodní elektrárna se bohužel se nedá opatřit proti tomu, aby tam nevnikali migrující úhoři. Úhoř je štíhlá ryba, která projede zábranou a z druhé strany vyjde většinou smrtelně poškozená. Lopatky jejich těla posekají a semelou," dodala Jana Vitnerová ze sdružení Arnika.
Problémy by stavba jezu znamenala i pro lososy, kvůli jejichž migraci se na něm počítá s rybím přechodem. Lososy rybáři vysazují v Česku od roku 1997. Lososi táhnou z moří asi 700 kilometrů zpět do českých řek, celou dobu nepřijímají potravu. "Představte si, že běžíte o hladu 700 kilometrů a na konci vás někdo nutí lézt přes žebřík. Jakákoliv další překážka na toku pro ně znamená nebezpečí vyčerpání, někteří ani přechod nemusí najít," vysvětlil Vrána. Z řeky také po vybudování jezu mohou vymizet původní druhy jako parma a jelec, protože z proudící vody se po stavbě přehrady stane prakticky voda stojatá.
Myšlenka splavnit Labe až do Děčína vznikla už v roce 1936, kdy se stavělo zdymadlo na ústeckém Střekově. "Ta myšlenka je hodně stará. Právě proto, že dodnes nebyla realizovaná, tak máme za to, že by už nemusela být realizovaná vůbec," řekla zástupkyně Arniky. Podle ní na jezu vydělají především firmy, které je budou stavět. Plavební podmínky se podle Vitnerové zlepší jen na devíti kilometrech. Od Boletic až po Střekov je podle ní dalších 20 kilometrů, kde jsou další tři místa problematická pro lodní dopravu a při nízkém stavu vody tam budou mít lodě stejné problémy jako dnes.
Stavbu jezu ve variantě navrhnuté Ředitelstvím vodních cest (ŘVC) v září loňského roku podpořilo i děčínské zastupitelstvo. Pro souhlasné stanovisko tehdy hlasovalo 18 zastupitelů, čtyři se zdrželi. Arnika jejich rozhodnutí kritizovala proto, že o důležitém projeku rozhodovalo končící zastupitelstvo.
Vlastní jez by podle ŘVC stál kolem 4,2 miliardy korun a jeho stavba by se podle propočtů vrátila do deseti let. Vodní elektrárna, s jejímž vybudováním se také počítá, by stála zhruba jednu miliardu korun a měla by návratnost osm let. Jez u Děčína má zajistit, aby lodě s ponorem 1,4 metru mohly děčínský přístav používat 345 dní v roce. Návrh počítá s řadou opatření, která mají chránit vzácné živočichy a rostliny žijící v Labi a na jeho březích. Počítá s odbagrováním části zeminy a vytvořením umělých tůní a slepých ramen a založením lužního lesa. Toto území má prý být vhodné třeba pro život bobra evropského.
Autor: ČTK
www.ctk.cz