Evropská banka půjčku pro oligarchu zatím odkládá… nebo?

8.12.2017 - ZAOZERNE (UKRAJINA) | Novinky
Plánovaná bioplynka má vyřešit problémy s odpadem, které produkují obří drůbežárny MHP
Ilustrační foto
Kontroverzní ukrajinský agroholding MHP se uchází o dotaci Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Nevládní organizace však banku před takovým krokem v otevřeném dopise varují a poukazují na to, že koncern nesplňuje veškeré podmínky pro poskytnutí půjčky. Zároveň pak připomínají dřívější pochybné jednání této monopolní společnosti vedené miliardářem Jurijem Kosjukem.

Rozhodnutí EBRD není překvapivě zcela jasné. Zatímco některá ukrajinská média včetně portálu Ekonomična pravda napsala, že banka půjčku oligarchově koncernu Mironivsky Hliboprodukt (MHP) poskytla, servis Vlasno tvrdí opak. Česká kancelář EBRD informovala Arniku o odložení projektu z jednání Správní rady a ubezpečila, že za Českou republiku kontroverzní investici nepodpoří. O uvolnění částky ve výši pětadvacet milionů dolarů by se tak mělo rozhodnout na dalším jednání ve středu 13. prosince.

Půjčka je určena na projekt MHP, která chce vystavět na louce u obce Zaozerne ve Vinnycké oblasti bioplynovou stanici. Ačkoliv by taková stavba byla řešením části problémů nakládání s biodpadem plynoucím z olbřímí produkce koncernu, konkrétní negativní a kontroverzní aspekty ji v očích ekologů jednoznačně potápí.

Kontrolovat oligarchu

Dopis adresovaný EBRD, který na tyto nesrovnalosti poukazuje sepsaly nevládní organizace dlouhodobě sledující podezřelé aktivity MHP. Kyjevská Ecoaction, mezinárodní síť CEE Bankwatch Network a již zmiňovaná Arnika uvedly konkrétní nedostatky projektu, které budou mít značně negativní dopad nejen na životní prostředí, ale i na životy místních obyvatel.

„EBRD musí zaujmout jasné stanovisko a vyžadovat po MHP podmínky odpovídající mezinárodním normám,” uvedla Vladlena Marcinkjevič z Bankwatch.

Podle odborníka Arniky na ukrajinská témata Václava Orcígra musí být podobné financování podmíněno. „Kauza bioplynky by mohla být zlomová. EBRD by po několikaleté spolupráci konečně mohla zvážit budoucí podporu Kosjukových kontroverzních projektů. Ekodiya sleduje MHP už několik let a přinesla řadu znepokojivých zjištění o dopadech jejich aktivit na okolní krajinu, společnost nebo například zapojení akcionářů, o čemž EBRD dříve neměla ponětí. Teď by se mohly některé věci změnit,” dodává Orcígr.

Porušování lidských práv?

Obyvatelé Zaozerne čelí v současné době soudnímu řízení za své protesty proti MHP, která údajně nekomunikovala projekty směrem k veřejnosti a ignorovala jejich připomínky. Podobná i mnohem horší obvinění jsou přitom na adresu Kosjukova holdingu slyšet i z jiných regionů, například z okolí jeho drůbežáren v Čerkaské a Dněpropetrovské oblasti.

„S ohledem na svou reputaci by měla EBRD požadovat významné změny v projektu, mezi nimi přemístění stanice, vypracování zprávy o jejím vlivu na kvalitu ovzduší či smysluplné veřejné projednání,” hodnotí současnou situaci Vladlena Marcinkjevič a dodává: „Pokud by ale banka finanční podporu Kosjukových projektů nakonec zamítla, byl by to rozhodně zlomový okamžik.”

Ke stažení: Otevřený dopis vedení EBRD za obci Zaozerne (anglicky)

 

Čtěte dále:
Ukrajinskou vesnici ničí kamionová doprava, odpovědná firma se s lidmi nebaví a plánuje expanzi do EU
Starosta ukrajinské vesnice zbit v kanceláři, stopy vedou k oligarchovi Kosjukovi (anglicky)
Další případ napadení kritika MHP, tentokrát ve Vinické oblasti (anglicky)
Skrytá hrozba na Ukrajině, žádost o zemědělskou dotaci předmětem kritiky (anglicky)
Fotogalerie: Po stopách ukrajinského drůbežího magnáta

Banner-stika

Sledujte nás: