V Děčíně, Brně, Třeboni, Mělníce a na dalších místech skočili nebo vběhli plavci do řeky v jednu chvíli. Přesně v 15 hodin se vrhlo 15 lidí a jeden pes do Vltavy i v Praze – Braníku. Akci všude doprovází pohodová atmosféra, piknik, grilování, bubnování a další doplňkové aktivity.
Řeky nemají být a nejsou jen nevábnými stokami, ale místem odpočinku a setkávání v přírodě - to je hlavní myšlenka Evropského dne koupání v řekách, který připadá vždy na druhou červencovou neděli. Slaví ho v Evropě statisíce lidí. Různé akce připravili organizátoři také v Česku. Například v 15 hodin skočily při této příležitosti desítky lidí na různých místech do říčních vod v rámci akce Big Jump.
Zorganizováním hromadného skoku do řek chtějí neziskové organizace upozornit na to, že koupání v českých vodních tocích je bezpečné.
Jak v Ranním interview Radiožurnálu přiblížila Zora Kasiková ze sdružení Arnika, které v ČR vyhlašuje koupací dny už od roku 2002, akce se už tradičně konají na mnoha místech.
„ Například v Lysé nad Labem pořádají slavnosti Labe už po desáté a nově se k nim přidávají další třeba menší občanské iniciativy či skupinky lidí, kteří žijí u řeky, zajímají se o své okolí a chtějí si společně užít to koupání v řece a třeba pro ostatní připravit pěkný zážitek," uvedla.
Podle Kasikové se díky Evropskému dni koupání zvyšuje zájem o řeky. Připomněla, že ve městech jako je Paříž nebo Berlín si břehy řek užívají nejen v létě.
"My jsme ztratili k řekám vztah trochu tehdy, když to byly špinavé a nevábné stoky. Dneska už se zase můžeme na mnoha místech užívat koupání v nich jako v přírodní proudící vodě, na čerstvém vzduchu, příjemněji a levněji než v umělých aquaparcích," dodala.
Připomněla, že podstatou všech koupacích dnů je to, že ve stejný čas v celé Evropě se koná velký skok do vln řek.
„Na veřejném koupališti je nutné nějak udržovat kvalitu vody. Bohužel se tak často děje způsobem, který není přírodní, je potřeba vodu čistit nějakými chemickými látkami, navíc se spotřebovává obrovské množství pitné vody. V řece probíhají samočisticí procesy. Ten prostor tady je a je k dispozici jak lidem, tak i zvířatům," vyzdvihuje koupání v řekách Monika Vokálová z ekologického institutu Veronica.
Přírodovědec David Pithart, který šéfuje neziskové organizaci Koalice pro řeky ale upozorňuje, že ne všechny řeky jsou ke koupání vhodné: „Kvalita vody v českých řekách se za 20 let mírně zlepšila, ale pořád to není uspokojivé. Řekl bych, že řek, kde můžeme vidět koupající se lidi, je menšina."