Rozhovor s vedoucí jihlavské pobočky Arniky Janou Vitnerovou na téma plánovaného omezení Integrovaného registru znečišťování.
Karel PĚŠKA, moderátor
A v tuto chvíli začíná publicistická část Událostí. Firmy na Vysočině možná utají, kolik vypouštějí škodlivin. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby se povinnost hlásit informace o vypouštěných látkách týkala méně firem než doposud. Právě dnes má návrh ministerstva posoudit pracovní skupina složená za zástupců krajů, ministerstev, ale také ekologických organizací. Jaké dopady by novela zákona mohla mít si teď budeme povídat s vedoucí pobočky organizace Arnika v Jihlavě Janou Vitnerovou. Hezké odpoledne vám přeji.
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Hezké odpoledne, dobrý den.
Karel PĚŠKA, moderátor
Paní Vitnerová, jaké konkrétní informace by se z registru vytratily?
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Takhle, já podotýkám to, že vlastně snaha je přizpůsobit i český integrovaný registr znečišťování, do kterého vlastně podniky samy hlásí, jaké emise v uplynulém roce vypouštěly. A přednesu tomu ještě, že český integrovaný registr je starší než ten evropský. Vznikl dříve a vyhovuje lépe konkrétním českým podmínkám. Ohlašuje se do něho více látek než do toho evropského a vlastně jde o to tu povinnost ohlašovat, omezit pouze na velké podniky. Ale často i menší provozy mohou být výraznými znečišťovateli životního prostředí. A tyto údaje jsou velmi cenné nejenom pro širokou veřejnost, kdy se lidé dozvědí vlastně, jaké, jaké škodliviny mají v ovzduší, v půdě nebo v zemi, v okolí, kde bydlí. Ale je to důležité také pro úředníky. Prostě mohou zjistit, porovnat, kolik emisí je v nejbližší průmyslové zóně, nebo mohou porovnat podniky ve svém městě, ve svém regionu s jinými závody, se stejným zaměřením výroby. A o tyto údaje bychom tedy přišli.
Karel PĚŠKA, moderátor
Co by to pro obyvatele České republiky v konečném důsledku znamenalo a zkuste shrnout dopady přímo pro náš kraj, tedy kraj Vysočina.
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Pro kraj Vysočina by to v podstatě znamenalo, že bychom přišli o velkou většinu údajů o emisích škodlivých látek z podniků na Vysočině. Protože vlastně donedávna, ještě za minulý rok mělo ohlašovací povinnost do tohoto českého registru 96 podniků, které působí na Vysočině. A ztratili bychom údaje ze 70 z nich. 77 podniků by tedy pro příště již hlásit nemuselo. Nedozvěděli bychom se třeba o emisích styrenu firmy Industries, která působí v Přibyslavi, a přesto je to firma, která za rok 2008 byla na třetím místě mezi znečišťovateli ovzduší karcinogenními látkami. A pokud by se ztratila povinnost ohlašovat emise formaldehydu, opět bychom nevěděli, kolik této látky do ovzduší přichází z provozu na výrobu dřevotřísky v Lukavci a v Jihlavě. A tyto závody jsou již několik let za sebou první mezi producenty rakovinotvorných látek nejenom u nás na Vysočině, ale vlastně i v celé republice.
Karel PĚŠKA, moderátor
Ministerstvo ale říká, že registr se smrskne na firmy, jejichž činnost sleduje evropský registr. Ten je podle vás nedostačující?
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Evropský registr vlastně sleduje úplně to nejvíc, největší, vlastně takové globální, to, co je důležité pro celou Evropu. Ale právě, právě český registr je přizpůsobený těm českým podmínkám a jednotlivé státy Unie si připravují nebo přizpůsobují tu legislativu svým vlastním potřebám, například Velká Británie ukládá povinnost měření formaldehydu každoročně a tam, tam vlastně je to také silnější než ten evropský registr.
Karel PĚŠKA, moderátor
Hm. A co říkáte na jasný argument, že mírnější registr ušetří 3 miliardy a zvýší konkurenceschopnost českých firem? Co vy na to?
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Já myslím, že tam ten údaj nevím, za jaké, z jakých podkladů vlastně tento údaj vznikl. Protože tam jde o to, aby nějaký pracovník toho závodu vyplnil, vyplnil dotazník, který mu zabere, zavede takové 3, 4 hodinky práce. Znamená to, že za ty 3, 4 hodinky práce by ten úředník nebo ten pracovník toho závodu měl mít mzdu okolo 20 tisíc korun to vychází na jeden podnik. Tak myslím, že ty údaje jsou nadsazené.
Karel PĚŠKA, moderátor
To byla Jana Vitnerová, vedoucí pobočky organizace Arnika v Jihlavě. Paní Vitnerová, děkuji vám za rozhovor a zase třeba někdy na Regionu na slyšenou.
Jana VITNEROVÁ, vedoucí pobočky Arnika v Jihlavě
Na slyšenou.
Karel PĚŠKA, moderátor
Události regionu v tuto chvíli končí, začnou 3 hodiny s evergreeny s Robinem Šalamonem.