Děčín - Děčín zatím stále marně čeká na stavbu jezu na Labi. Poslanec Jaroslav Foldyna se teď kvůli jezu obrátil přímo na ministra dopravy Pavla Dobeše.
Když letos na jaře udeřilo sucho, lodní nákladní doprava na Labi se kvůli nízké hladině řeky téměř zastavila. Problémy se ale táhnou již léta. Vyřešit trable se splavností řeky má stavba jezu. Jenže proti jsou ekologové, kteří proti jezu dlouhá léta zarputile bojují.
Zastáncem jezu je i poslanec za Děčínsko Jaroslav Foldyna. Podle něj je jez pro Děčín takřka nebytný především z ekonomického hlediska. Proto se teď prostřednictví interpelace v Poslanecké sněmovně znovu obrátil na ministra dopravy Pavla Dobeše.
„Očekávám jasnou odpověď, co bude dál – tedy kdy se začne stavět," řekl Děčínskému deníku Foldyna, který argumentuje především ekonomickou stránkou.
„Dopady neexistující dopravní sítě, včetně chybějících vodních cest jsou pro českou ekonomiku fatální a devastující. Ekonomický úpadek, snížení konkurenceschopnosti ekonomiky, nezájem investorů, vysoké tarify na české exporty na tranzitních železnicích do námořních přístavů – to vše dopadá na každého občana v podobě nižších příjmů, vyšších cen, vyšší nezaměstnanosti a dalších vlivů," tvrdí Foldyna.
Podle něj stavba jezu přírodu nijak nepoškodí. Foldyna se odvolává na proces EIA – ten podle něj jednoznačně prokázal, že oproti současnému stavu dojde po vybudování jezu naopak ke zlepšení životního prostředí.
Opačný názor na stavbu jezu mají ale ekologové, kteří tvrdí opak – že jez životní prostředí poškodí.
„Ani přes další vynaložené miliony se Ředitelství vodních cest nepodařilo prokázat, že stavba Plavebního stupně nepoškodí koryto Labe a okolí," uvedl mluvčí Arniky Vratislav Vozník s tím, že přípravy na stavbu stály už státní pokladnu stovky milionů korun.
Lidé v Děčíně se k případné stavbě jezu, která se bezvýsledně řeší již několik let, staví rozporuplně.
„Příroda je v Česku už tak zdevastovaná, že jí těžko nějaký jez může ublížit," říká třeba Petr Jabůrek z Děčína.