Ftalátů v novorozeneckých pomůckách ubylo, hříšníci se ale stále najdou, někteří navíc klamou spotřebitele

19.12.2012 - PRAHA | Tiskové zprávy
Přebalovací podložka A3+ Polly s nejvyššém obsahem ftalátů
Více než polovina výrobků pro péči o novorozence, které nechalo otestovat sdružení Arnika, sice obsahuje nebezpečné ftaláty, ale jen tři v nadlimitním množství. Analýzu nechala nevládní organizace provést u šesti přebalovacích pultů a pěti odsávaček hlenů. Celkové výsledky lze označit za uspokojivé, alarmující ale je, že se ftaláty nachází i v produktech, které výrobce deklaruje jako bezftalátové. Testovaly se ty části pomůcek, které přicházejí do přímého kontaktu s tělem novorozence. Ftaláty u lidí způsobují zejména hormonální nerovnováhu, která právě u nejmenších dětí může velmi negativně ovlivnit vývoj (1).

„Pomůcky pro péči o děti jsme vybírali tak, abychom pokryli celé cenové spektrum a otestovali právě ty výrobky, které producenti často označují za bezftalátové. Obsah nejnebezpečnějšího z ftalátů, takzvaného DEHP, je u přebalovacích pultů poměrně nízký, hůře však dopadly odsávačky. Například jedna z nejdražších odsávaček na trhu s názvem Nosátko obsahuje více než 20 hmotnostních procent DEHP a to je skutečně mnoho. Takovéto výrobky by se podle našeho názoru vůbec neměly dostat na trh,“ říká odborník na toxické látky Mgr. Jiří Kristian ze sdružení Arnika.

Podívejte se na xlskompletní výsledky analýz přebalovacích pultů a odsávaček hlenů >>52 KB

Podle platných právních předpisů nesmí být šest nejnebezpečnějších ftalátů obsaženo v hračkách a předmětech pro péči o děti v koncentraci vyšší než 0,1 procent hmotnosti výrobku (2). Přebalovací podložky a odsávačky hlenů pro kojence podle sdružení Arnika patří do této kategorie výrobků. V tom případě by tři ze dvanácti testovaných výrobků neměly být vůbec na trhu.

Chtějí-li se rodiče ftalátům zcela vyhnout, měli by při svém nákupu upřednostnit výrobky z jiných materiálů, než je PVC. Ftaláty totiž bývají obsaženy právě ve výrobcích z měkčeného polyvinylchloridu (PVC). V databázi výrobků bez PVC na stránkách sdružení Arnika je možné některé výrobky takové nalézt.

Odsávačky hlenů (seřazeno od největšího množství ftalátů):

Pořadí Název výrobku Výrobce (Distributor) Cena Obsah ftalátů
1. NOSÁTKO - odsávačka nosních hlenů (sada) - z plastu - připojitelná k vysavači Ranyák Györgyü vegtechnikus, H-1094 Budapest, Maďarsko 290 Kč 20,153 % hm.
2. GAMA - odsávačka hlenů pro kojence GAMA GROUP, a.s., závod 9, Trhové Sviny 29 Kč 0,792 % hm.
3. ARIANA BABY-VAC, Ergonomic 2 (odsávačka hlenů připojitelná na vysavač) Illés Csók és Társa, 1146 Budapest, Maďarsko 314 Kč 0,013 % hm.
4. FARLIN - nosní odsávačka - s jednocestnou záklopkou Made in Taiwan (Farlin CZ, Podhorská 59, 466 01  Jablonec nad Nisou) 126 Kč neprokázán
5. OTRIVIN - nosní odsávačka Novartis Consumer Health S.A., Barcelona, Španělsko 90 Kč neprokázán

Kurzívou je označen výrobek, který nesl na obalu informaci, že je bezftalátový. Hodnota do 0,1 % hmotnosti ftalátů ve výrobku může být způsobena neúmyslně, může se jednat například o nečistotu ve výrobní surovině. Podrobné výsledky (seřazené ale podle čísla vzorku) s rozdělením obsahu podle jednotlivých skupin ftalátů jsou přílohou této tiskové zprávy.

Přebalovací pulty (seřazeno od největšího množství ftalátů):

Pořadí Název výrobku Výrobce (Distributor) Cena Obsah ftalátů
1. Přebalovací podložka A3+ Polly CEBA Sp., Polsko 469 Kč 1,646 % hm.
2. Paris přebalovací podložka s potahem - Candide Candide, Francie 939 Kč 0,005 % hm.
3 Přebalovací podložka Jesica 2012 CEBA Sp., Polsko 390 Kč 0,002 % hm.
4. přebalovací podložka měkká na komodu Méďa Zdizslaw Krajewski - Scarlett, velkoobchod s kojeneckým zbožím, Drahenská ul. 500, Novosedlice u Teplic 299 Kč neprokázán
5. Přebalovací podložka Fisher-Price Fisher-Price (Mattel), Velká Británie 413 Kč neprokázán
6. Přebalovací podložka Akuku albls, Polsko 61 Kč neprokázán

Kurzívou jsou označeny výrobky, které nesly na obalu informaci, že jsou bezftalátové. Hodnota do 0,1 % hmotnosti ftalátů ve výrobku může být způsobena neúmyslně, může se jednat například o nečistotu ve výrobní surovině. Podrobné výsledky (seřazené ale podle čísla vzorku) s rozdělením obsahu podle jednotlivých skupin ftalátů jsou přílohou této tiskové zprávy.

Sdružení Arnika nechalo analyzovat pomůcky na obsah ftalátů zejména proto, že jsou tyto látky nebezpečné zejména pro nejmenší děti a těhotné a kojící ženy. Ftaláty totiž ovlivňují hormonální systém a tím vývoj organismu, proto jsou ohroženi a největší dopady se mohou projevit u lidí vystavených působení těchto látek hned na počátku jejich života. Navíc se příjem takových toxických látek, jako jsou ftaláty, přepočítává podle hmotnosti dítěte a nejmenší, tedy i nejlehčí, děti pak dostávají poměrně vysoké dávky těchto nebezpečných látek (3). Jedná se zároveň o látky reprotoxické, tedy ohrožující rozmnožování. Vliv působení ftalátů v dětství se může projevit až v dospělosti, např. snížením plodnosti. Zřejmě jsou spoluzodpovědné i za vznik alergií a astmatu.

Poznámky:

(1) Na toto téma byla zaměřena celá řada studií a experimentů. Shrnutí hrozeb a dopadů ftalátů na lidský organismus je k dispozici na http://arnika.org/ftalaty-v-pvc-skryta-hrozba-pro-cloveka-i-zivotni-prostredi nebo např. v publikaci European Environment Agency: The impacts of endocrine disrupters on wildlife, people and their environments, vydané v letošním roce.

(2) Vyplývá to z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH), Příloha XVII, bod 51.

(3) Další podrobnosti jsou k dispozici v publikaci Arniky „Ftaláty v PVC - Skrytá hrozba pro člověka i životní prostředí“, která je volně ke stažení na http://arnika.org/ftalaty-v-pvc-skryta-hrozba-pro-cloveka-i-zivotni-prostredi


Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky částkou 1 987 000 Kč.

SFZP logoMZP

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu