Hlasování o Evropský strom roku vrcholí, o titul bojuje i strom z Aleje roku 2011

26.2.2013 - VAVŘINEC / ČESKÁ REPUBLIKA | Tiskové zprávy
Vstup do Novodvorské aleje
Kateřina Židů
Poslední dny zbývají pro hlasování v mezinárodní anketě Evropský strom roku 2013. Nejpozději 28.2. mohou lidé věnovat svůj hlas i stromu z České republiky – lípě z Novodvorské aleje v obci Vavřinec v Jihomoravském kraji, která vyhrála anketu Alej roku 2011 pořádanou sdružením Arnika. Ve finále lípa bojuje s vítězi národních anket z Bulharska, Irska, Maďarska, Polska a Slovenska. Hlasovat je možné na http://www.treeoftheyear.org/

„Novodvorskou alej nechal vysázet v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Bývala součástí stromořadí podél cest z Blanska přes Obůrka k hradu Blansek. Alej lip srdčitých a velkolistých byla vyhlášena jako památná roku 1994 a největší strom má obvod kmene 415 cm. Studentský tým za podpory odborníků ze správy CHKO Moravský kras, myslivců ze Sloupu, hasičů z Vavřince a dalších spolupracovníků postupně obnovuje krásu této nejzachovalejší aleje Moravského krasu. Vesnice Vavřinec, na jejímž katastru se alej nachází, navíc v roce 2011 zvítězila v soutěži Vesnice roku Jihomoravského kraje,“ říká Kateřina Židů, která alej do ankety nominovala. Další informace o Novodvorské aleji jsou k dispozici na www.alejroku.cz nebo www.novodvorskaalej.cz.

„Samostatně stojící stromy i jejich řady jsou úchvatným fenoménem naší země. Určují tvář naší krajiny a navíc nám pomáhají v orientaci. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Stromy i aleje jsou velkým tématem nejen u nás, ale i v okolních zemích. Lípě z Novodvorské aleje přejeme ještě desítky let života i úspěch mezi evropskými konkurenty,“ přibližuje význam stromů a alejí v krajině vedoucí kampaně Zachraňme stromy Martin Skalský z Arniky.

Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 32 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů. Ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci vytvořila Arnika první krajskou databázi alejí, která má i podobu turistické mapy. Díky desítkám dobrovolníků Arnika opatřila reflexními pruhy stovky stromů v několika alejích pro zvýšení bezpečnosti řidičů.

Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.

Anketu Evropský strom roku organizuje Nadace Partnerství.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu