Vysočina řekla své "ano" spalovně odpadů. Ví se, že stát bude v Jihlavě. Zatím se ale neví kde.
Už za 14 dnů vyjede od jihlavské radnice autobus směr Brno. Cíl? Tamní spalovna komunálního odpadu. Formou exkurze má být zájemcům představen chod takového zařízení a jeho fungování. Proč? Do roku 2018 by totiž podobné zařízení mělo vzniknout právě v Jihlavě. Svůj hlas k její výstavbě, která je součástí tzv. plánu ISNOV (Integrovaný plán nakládání s odpady), dalo viech největších 15 obcí Vysočiny i kraj.
V Jihlavě jsou již známy tři lokality, konkrétně průmyslová zóna - Bedřichov, překladiště - Pávov a Pístov OE psinec, kde by se v budoucnu mohla začít stavět. O tom ale rozhodnou studie sociální, ekonomické a ekologické. —Proběhne také zpracování biologického průzkumu či průzkum veřejného mínění obyvatel Jihlavy k problematice nakládání s komunálním odpadem," avizoval krajský radní Zdeněk Ryiavý.
Ten krok magistrátu, tedy uspořádání exkurze do brněnské spalovny, považuje za velmi dobrý. —Lze tak občanům, kteří mají pochybnosti, vyvrátit různé mýty, šířené některými organizacemi," uvádí Ryiavý s tím, že před rokem podobnou exkurzi do rakouského zařízení na energetické využití odpadů ve Zwettendorfu pořádal pro zastupitele vysočinských měst i kraj.
Doslova za chvályhodný počin považuje exkurzi do spalovny i Matěj Man z organizace Arnika. Dál oviem zůstává zdrženlivější. —Na druhou stranu zaměstnanci brněnské spalovny, kteří exkurzi povedou, jistě nebudou mít zájem —svou" technologii očerňovat a kritizovat, i když jistě není bezchybná a dokonalá," říká. Podle něj je fakt, že obce na Vysočině odsouhlasily spalovnu, politováníhodný a obává se financování takového zařízení z veřejných zdrojů.
Argumentuje snížením dotací z Evropské unie na tyto projekty. —Pokud by jednotlivé obce v Kraji Vysočina investovaly obdobnou částku do rozvoje systému recyklace, efektivního svozu, stavby třídicích linek, kompostáren a pořádání seminářů pro občany, spalovnu bychom na Vysočině nepotřebovali vůbec," zmiňuje M. Man.
Arnika i jihlavské sdružení —Za krásný A™Dol" bojují proti plánům na zřízení spalovny peticemi. Ty předaly krajským zastupitelům i magistrátu, kteří je vzali na vědomí. Ze strany kraje prý byli dle Matěje Mana ujištěni, že dalií přípravy ohledně nakládání s odpady, tedy i spalovny, budou pokračovat citlivě a s respektem k životnímu prostředí. —Nakládání s odpady je především věcí měst a obcí, které jsou ze zákona jeho původcem. Bohužel často zaznívají informace, které vyvolávají dojem, že ISNOV si vymyslel kraj a nutí jej obcím, tak to ale rozhodně není," doplňuje k tématu radní Ryiavý. Podle dosavadních představ obcí a kraje by spalovna asi za tři miliardy korun mohla v Jihlavě vzniknout do roku 2018. Z odpadu má vyrábět teplo a elektřinu.