Děčín – Naděje zastánců labského plavebního stupně u Děčína na možnost brzkého zahájení výstavby tohoto vodního díla se zmenšily. Ředitelství vodních cest totiž musí podle rozhodnutí ministerstva životního prostředí přepracovat dokumentaci ke schvalovacímu procesu EIA, tedy dopadu vlivu výstavby jezu na životní prostředí.
„Bez takového doplněného hodnocení nelze z pozice zpracovatelského týmu posudku seriózně vypořádat řadu konkrétních a někdy velmi detailních námitek jak k metodice, tak zejména k velikosti a významnosti vlivu této stavby na životní prostředí," uvedla Jarmila Krebsová z MŽP.
Ředitelství vodních cest, které se stalo zadavatelem stavby, zatím důvody vrácení dokumentace zkoumá. Podle mluvčího Václava Straky přepracováním dokumentace pověří dosavadního zpracovatele Well Consulting.
„Vyjádření některých odborů ministerstva životního prostředí lze jednoznačně považovat za odborně mylná a účelová, a přesto k nim bylo přihlíženo jako k zásadním argumentům," divil se jednatel společnosti Jan Hodovský. Loni na podzim seznamoval společně se svými spolupracovníky děčínskou veřejnost právě se souborem opatření, která mají minimalizovat dopady stavby na okolní přírodu a krajinu.
MŽP podle Hodovského přihlíželo například k vyjádření německého sdružení Bund, které je dlouholetým členem Aliance pro železnici, a otevřeně lobuje za železnici na úkor vodní dopravy.
Ekologické sdružení Arnika se zase pozastavuje nad odměnou, kterou Ředitelství vodních cest podle uzavřené smlouvy vyplatilo zhotoviteli posudku. Částku jeden milión a čtyři sta padesát tisíc korun získal RNDr. Jiří Zahrádka, nikoli tým spolupracujících odborníků. Ekologové tvrdí, že jde až o sedminásobně vyšší cenu, než bývá za podobné práce při stejné úrovni dostupných informací obvyklé.
„Zarážející je navíc dohoda, že hodnocení bude zaměřeno na kladné projednání segmentu Natura 2000, tedy na nalezení účinných kompenzací pro dotčené předměty ochrany evropsky významných lokalit a ptačích oblastí. Takové ujednání popírá samotný smysl procesu EIA, protože jeho cílem je objektivně záměr posoudit a ne prosadit za každou cenu," tvrdí vedoucí kampaně Člověk a voda Jana Vitnerová.
Jez na Labi u Děčína má umožnit téměř celoroční splavnění Labe od střekovských zdymadel ke státní hranici a navazujícím úseku řeky. Jeho výstavbu proto podporují hlavně rejdaři, kteří každoročně vykazují stamilionové ztráty z omezování lodní dopravy právě kvůli opakovaným nízkým vodním stavům Labe.