Koupí plechovky s barvou pomůžete zvýšit bezpečnost dolnotošanovické aleje

7.8.2013 - MORAVA / DOLNÍ TOŠANOVICE | Tiskové zprávy
Ilustrační foto z natírání aleje u Třeště na Vysočině
Bílé pruhy na stromech podél cest významně zvyšují bezpečnost pro řidiče – zejména za tmy nebo zhoršené viditelnosti jim totiž pomáhají držet správný směr. A právě tímto bezpečnostním prvkem chce Arnika opatřit přes kilometr dlouhou, skoro sto let starou kaštanovou alej poblíž zámku Dolní Tošanovice na Frýdeckomístecku. Ekologická organizace proto zahajuje akci Plechovka pro alej, jejímž účelem je získat peníze na dostatek bílé barvy k natření stromů. Další moravské kraje budou na řadě v roce 2014.

„Doslechli jsme se, že se v aleji stalo několik nehod a objevily se úvahy, že by se měla pokácet. Každého pokáceného stromu je škoda, protože nám i přírodě poskytují řadu nedocenitelných služeb. Za nehody v alejích mohou podle policejních statistik hlavně nepozornost řidičů a právě bílé reflexní pruhy stromy zviditelní a řidičům usnadní navigaci,“ říká RNDr. Marcela Klemensová z havířovské pobočky sdružení Arnika.

„Plechovkou pro alej chceme získat dostatek peněz na barvu a přispět může opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za sto devadesát korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět,“ dodává Klemensová. Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl.

Natírání aleje na severu Moravy bude probíhat 5. a 6. října a dárci samozřejmě budou mít možnost, aby si „svůj“ strom natřeli. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej. Nevládní organizace už tento způsob pomoci alejím v minulosti použila, když získávala peníze na nátěr aleje z Třeště do Růžené na Vysočině. Díky Plechovce pro alej se tehdy povedlo natřít dokonce o jedno stromořadí více, než bylo původně v plánu. Natírání kmenů stromů u silnic bylo v minulosti samozřejmostí, v posledních desetiletích se na něj však pozapomíná.

„Stromy rostoucí v alejích podél silnic bývají viněny z toho, že způsobují dopravní nehody. Příčina je ale jinde, protože je to především nepozornost řidičů, neopatrná jízda a nepřiměřená rychlost jízdy, jak dokládají policejní statistiky. K větší bezpečnosti provozu v alejích může přispět kromě bezpečnostních nátěrů s odrazkami i dopravní značení či instalace svodidel,“ vysvětluje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Moravskoslezský kraj ale není jediný, kde bude Arnika pomáhat alejím. V příštím roce plánuje sdružení podobnou akci i v krajích Zlínském a Olomouckém, ve kterých aktuálně hledá vhodná stromořadí.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu