Krajina v Poodří je bohatší o více než 300 mladých stromků

25.11.2019 - POODŘÍ | Tiskové zprávy
Výsadba u Staré Vsi nad Ondřejnicí
Foto: Marcela Klemensová, Arnika
S výsadbou Arnice a ČSOP Studénka pomohli žáci základních škol ze Studénky a Staré Vsi nad Ondřejnicí a dobrovolníci. S jejich ošetřováním v nejbližších letech pomohou Arnice obce, hasiči a další místní spolky.

Stovky kůlů, metry plastového pletiva a úvazků, souhlasy vlastníků pozemků. To vše Arnika a ČSOP Studénka museli zajistit, aby v listopadu mohl vypuknout sázecí maraton v Poodří.

Žáci základních školy Františka Kardinála Tomáška a Základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí si přišli vysadit svůj stromek a naučit se, jak se to správně dělá. Díky nim vznikla nová stromořadí na obecních pozemcích, čtyřicítka dubů v nivě Odry u Petřvaldíku a čtyřicítka hrušní podél polní cesty v Košatce nad Odrou.

Dobrovolnický víkend u Kunína byl ve znamení nepříznivého počasí, přesto se dvacítce dobrovolníků a Mladým hasičům ze Studénky podařilo vysadit 260 nových hrušní a dubů.  Stromy pro pestřejší krajinu a pro brouka páchníka pomohli sázet hlavně lidé z Poodří, ale také z Frýdecka, Karvinska a Hané.

O výsadbu mají stále častěji zájem soukromí zemědělci v Poodří. Stromořadí vytvoří přirozený lem polních cest, rozčlení pozemky a časem bude plnit významné ekologické funkce. Jedno takové stromořadí čítající 20 doubků vysázeli členové ČSOP Studénka v Mankovicích. 

Výsledkem letošních sázecích akcí pro veřejnost je 360 mladých dubů a hrušní vysázených v Poodří jako lem budoucího lesa či stromořadí podél polní cesty. 

„Letošní sázecí maraton byl fajn. Počasí si sice s námi pohrálo, ale vše dopadlo dobře a je vysazeno. A všem sázečům velké díky!“, říká Petr Libosvár z ČSOP Studénka.

Výsadba je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří. Arnika do roku 2023 v Poodří vysadí více než 1500 stromů. Spolek na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.


 life    MZP   Natura2000    arnika aktual       CSOP     OSTRAVSKA-UNIVERZITA-horizontalni-tyrkysove     FER LOGO

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu