en ru

Kvůli Metropolitnímu plánu hrozí v pražských brownfieldech 
zablokování výstavby

10.5.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Areál zanedbávaného nádraží Bubny v Pražských Holešovicích
Foto: ŠJů / commons.wikimedia.org
Metropolitní plán má podle svých tvůrců iniciovat nový rozvoj Prahy, zejména pomocí zástavby brownfieldů. Jde například o nevyužívané pozemky nádraží, ale i další bývalé industriální plochy v centru města. Podle občanského spolku Arnika však ve skutečnosti hrozí, že plán buď zcela zablokuje výstavbu, nebo naopak vyvolá chaos, v němž různí vlastníci pozemků nedokážou koordinovat své projekty. Institut plánování a rozvoje totiž zapomněl zadat takzvané regulační plány a chce veškerou zodpovědnost hodit na developery a stavební úřady.

„Ve všech progresivních metropolích Evropy se nejcennější plochy v centrech zastavují s rozmyslem a tak, aby nové budovy přinesly dlouhodobý užitek celému městu, ne jen krátkodobý výdělek developerům. V českém právu je nástrojem k dosažení dohody regulační plán,” vysvětluje právnička Arniky Vendula Zahumenská. 

Návrh Metropolitního plánu pro žádné území v Praze neurčuje podrobné podmínky zástavby a nepožaduje ani zpracování regulačních plánů. Výstavbu tak nebude možné koordinovat mezi různými vlastníky. Městské části navíc nebudou mít žádné páky na prosazení nezbytné veřejné vybavenosti. „Ve čtvrtích, které mají vzniknout na území brownfieldů mohou v budoucnu chybět linky hromadné dopravy, školky, ordinace lékařů nebo domovy pro seniory, nemluvě o nových parcích nebo náměstích. Který developer se dobrovolně vzdá výstavby komerční budovy na svém pozemku?,” komentuje sociolog ze spolku Arnika Václav Orcígr.

Problémem je i umístění takzvané celoměstsky významné infrastruktury. Například premiér Andrej Babiš nedávno navrhl, aby v území Bubny-Zátory vznikla nová čtvrť státních úřadů. V Praze se dlouhé roky mluví také o potřebě nové koncertní síně, novém kampusu Karlovy Univerzity nebo moderní budovy Národní knihovny. Jedním z mála dobrých příkladů posledních let je rozhodnutí o umístění Národního filmového archivu do funkcionalistické budovy Nákladového nádraží Žižkov. Stálo to však roky tvrdého vyjednávání městské části se soukromým developerem.

„Takové budovy nepostaví žádný soukromý developer bez toho, aby dostal jasné zadání a objednávku od města. Jenže město mlčí. Metropolitní plán nenavrhuje umístění ani jedné celoměstsky významné stavby. Všechno se točí kolem komerčních bytů a kanceláří. Jistě, dnes je bytů nedostatek. Jenže pokud všechny volné plochy zastavíme bytovkami, celá Praha se promění v obří sídliště bez zázemí, které každá progresivní metropole Evropy nutně potřebuje – navíc už nebude mít ani volné pozemky,” říká Martin Skalský z Arniky. .

„Plánování města v západoevropských metropolích začíná u definování veřejného zájmu. Vlastníci pozemků, kteří chtějí získat povolení pro komerční záměry, jsou připraveni o koordinaci projektů jednat. Plánovací legislativy tradičně nabízí nástroje pro společné postupy při plánování a financování rozvoje, které se v principu od těch českých neliší,” doplňuje Lucie Doleželová, urbanistka působící na ČVUT v Praze. Žije a pracuje v Mnichově a specializuje se na využití brownfieldů.

Pomozte spravovat Metropolitní plán na Facebooku

Arnika připravila ve spolupráci s týmem odborníků podrobné komentáře k zásadním rizikům, která návrh Metropolitního plánu přináší. Každý týden zveřejňuje text k jednomu z těchto témat: parky a zelené plochy; doprava; školy, školky a další veřejná vybavenost; mrakodrapy a památková ochrana; dostupnost bydlení; využití brownfields, jako jsou například pozemky pražských nádraží. Arnika také sepsala pro Pražany návod na to, jak napsat připomínku k Metropolitnímu plánu. Až do konce července je poradna Arniky připravena odpovídat na dotazy.

Metropolitní plán se stane nejdůležitějším podkladem pro rozhodování stavebních úřadů a ovlivní podobu Prahy na několik příštích desetiletí. Bude mít zásadní dopad na život a majetek všech obyvatel Prahy, kteří mají právě v červenci možnost do finální podoby zasáhnout. Už teď si mohou plán prohlížet a podívat se, jak ovlivní místo jejich bydliště. Lhůta pro podání připomínek je 30 dnů a poběží od 27. června do 26. července. Arnika vysvětluje Pražanům souvislosti Metropolitního plánu na webu www.zmenyprahy.cz.

  • Arnika: Centrum pro podporu občanů
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu