Po dlouholeté kampani Arniky česká vláda na jaře 2016 konečně zařadila Labe od soutoku s Ohří po Děčín do evropské sítě chráněných území Natura 2000 a zajistila mu tím vyšší stupeň ochrany. Stalo se tak po opakovaném naléhání Evropské komise, nevládních organizací v čele s Arnikou, odborníků a tisíců lidí, kteří podpisovali petice. Největším odpůrcem bylo po celé roky ministerstvo dopravy. Pro něj je Labe především přístupovou cestu do moře a celoroční splavnost chce zajistit výstavbou nových plavebních stupňů.
Lidé a organizace usilující o zachování Labe v přírodě blízké podobě teď mají na své straně evropskou legislativu a postavit jezy na dolním Labi je rázem o moc složitější. Považujeme to za velký úspěch. Kauza se vlekla od založení Arniky v roce 2001. Koryto řeky Labe a jeho nejbližší okolí od soutoku s Ohří až pod Děčín je velmi cenné území volně tekoucí řeky. Schází se tam většina českých vod, migrují tudy ryby oběma směry a řeka vytváří štěrkopískové náplavy s unikátní faunou a flórou.
Tento případ dokazuje, že ačkoli je ochrana přírody často během na dlouhou trať, vytrvalost se vyplácí. Nyní má labské údolí konečně ochranu, jakou si zaslouží.
Zbývá to samé vybojovat i pro jinou vzácnou lokalitu, která zatím chráněna není – Slavíkovy ostrovy u Přelouče, jež jsou domovem sedmatřiceti chráněných druhů, třeba modráska očkovaného.