Nevím, od koho dalšího to propagátoři jezů na Labi ještě chtějí slyšet. Ta stavba nemá smysl.
Od počátku to tvrdí ochránci přírody. Už před lety to řekli i němečtí dopraví experti, pak to potvrdila odborná studie jedné zdejší vysoké školy a teď se k tomu připojili i politici v Bundestagu, o jejichž pohledu na důležitost Labe pro lodní dopravu si můžete přečíst na straně 4. Vyhazovat miliardy za něco, co zajímá jen ty, kdo by si ty miliardy vydělali, je obrovské plýtvání. A vyhrožovat tím, že se po Labi přestane vozit úplně a naroste počet kamionů, které budou ničit život lidí, protože není dálnice, by se mělo trestat jako ve středověku - na pranýři. Stačí jediné ministerské nařízení a jen kapka z těch miliard na jezy a vše může jezdit podél řeky vlakem. Čistě a bez problémů. A jestli už někdo vyjednal na jezy nějakou bezva dotaci, ať ty peníze vezme a postaví kanalizace a čističky pro desítky obcí, které to potřebují víc než republika labské jezy a města europeníze na parky a různé atrakce.
O autorovi| Ondřej Černý, redaktor MF DNES Severní Čechy
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy
V bitvě o jez jdou Němci do útoku
MF Dnes Severní Čechy 7.6.2011
Děčínsko a Litoměřicko
DĚČÍN
Labská vodní cesta a jez u Děčína se stává „horkým“mezistátním problémem. Nejprve česká strana rozzlobila saského ministra životního prostředí Franka Kupfera, když na posouzení studie o vlivu jezu na životní prostředí dala protistraně šibeniční termín. Nyní kontruje Bundestag, který chce Labe degradovat na nevýznamnou trasu. Tím by na něm mohla skončit nákladní doprava. „Německo tím poruší mezistátní dohody a ohrozilo by to zájmy Česka, které by se stalo jedinou evropskou zemí bez funkčního spojení s mořem,“ láteří místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich. » Více na straně B4
Regionální mutace Mladá fronta DNES - severní Čechy
Konec nákladní dopravy na Labi? Němci to zvažují
MF Dnes Severní Čechy 7.6.2011 strana 4
Bundestag právě projednává reformu německé vodní dopravy a přemýšlí, že Labe vyřadí z důležitých tras. Může jít o nátlak, aby se nestavěl jez u Děčína. Česká strana varuje, že by pak v kraji dál rostl počet kamionů.
DĚČÍN Spory o stavbu jezu na Labi u Děčína, které už roky vedou ekologové se státem a rejdaři, dostávají nový rozměr. Čeští lodní dopravci si od kontroverzního projektu za 6miliard slibují lepší splavnost řeky na našem území. Jenže to se může brzy ukázat jako zbytečné.
Zatímco se totiž podle plánů českého ministerstva dopravy má Labe stát díky jezu jedním z klíčových dopravních koridorů mezi ČR a cizinou, Bundestag právě projednává reformu vnitroněmeckých vodních cest a zvažuje, že řeku zařadí mezi nevýznamné trasy.
„Německo by svým návrhem porušilo ministerské dohody z roku 2006 o zajištění splavnosti Labe a ohrozilo zájmy našeho státu. Přijetí takové strategie by znamenalo, že Česko se stane jedinou evropskou zemí bez funkčního říčního spojení," prohlásil včera o návrhu místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich.
Z německé strany by mohlo jít o určitou formu nátlaku, aby Češi od stavby jezů upustili. Sasové proti ní totiž dlouhodobě vyjadřují odpor. Tamní ministerstvo životního prostředí i veřejnost má pochybnosti, zda se kvůli jezu v Prostředním Žlebu nevratně nezničí přírodní podmínky a život na Labi.
Saský ministr životního prostředí Frank Kupfer už kvůli tomu požádal o více času na přeložení dokumentace EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí.
Německé úvahy nahrávají ekologům, kteří stavbu jezu také odmítají. Před pár dny jim dalo za pravdu i české ministerstvo životního prostředí, jež dokumentaci EIA dokonce vrátilo Ředitelství vodních cest k přepracování - zejména té části, která hodnotí vliv jezů na území chráněná úmluvou Natura 2000.
Za německými úvahami ale mohou být i další dva důvody - názory části odborníků, že český jez stejně nezlepší plavební podmínky na německé straně, a pak i to, že zatímco transport zboží po Labi je podle mezinárodních smluv bezplatný, za každý kamion a železniční vagon projíždějící přes německé území se platí. A podle propočtů dopravci při cestě zboží po Labi ročně ušetří až 4 miliardy korun.
Pokud by přitom Labe vypadlo z evropské sítě vodní cest, podle Šeicha by se pak velkým dopravcům nevyplatilo plout. „Vlastníci lodí by se mohli rozhodnout zboží po Labi dál nevozit, což by byl už nevratný krok," upozorňuje Šeich.
Veškeré zboží by se pak prý muselo vozit po silnicích, které jsou už teď přetížené, a v kraji by to pocítily tisíce obyvatel, protože se stále odkládá dostavba dálnice D8 a kamiony se tak valí náhradními trasami u malých měst a obcí.
„Ústecký kraj by byl jedním z míst, kudy by se valily další kamiony," varuje David Šeich.
Problém se oba státy budou snažit vyřešit 15. července. Výsledek je přitom pro české zastánce jezu nejistý, protože hlavním zástupcem Německa má být přímo ministr Kupfer, který stavbě není nakloněn.
„Vlastníci lodí by se mohli rozhodnout dál nevozit zboží, krajem by se valily další kamiony." David Šeich, poslanec
Foto popis| Nákladním lodím hrozí konec Němci chtějí vyřadit Labe ze sítě důležitých vodních cest. Pro české rejdaře by to prý znamenalo zánik.
Foto autor| Foto: Archiv MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy