Až tisíc korun. Do takové výše budou moci města od nového roku zvýšit poplatky za odvoz odpadu, když novelu zákona, jenž to umožňuje, podepíše prezident. Využijí to radnice v kraji? Většinou zatím váhají.
OSTRAVA Zabít dvě mouchy jednou ranou. To budou moci udělat radnice díky novince, již od zavedení dělí už jen podpis prezidenta - díky možnosti navýšení poplatků za odvoz odpadu.
Pokud se totiž v budoucnu města a obce poplatek rozhodnou zvýšit, zbudou jim v rozpočtu statisíce až miliony, jimiž dnes svoz odpadu dotují, a zároveň budou moci lidi motivovat k vyššímu třídění odpadků. Zvýšit totiž bude možné jen tu částku poplatku, která je určena na svoz směsného odpadu. A pokud jeho objem bude co nejmenší, budou ho muset radnice s ohledem na nižší náklady na svoz snížit. Jak říkají ekologové: podobný systém už funguje třeba v Německu, kde se třídí mnohem víc odpadu než u nás.
"Možnost navýšení poplatku za směsný odpad může lidi motivovat k většímu třídění. Dnes už to tak v podstatě funguje. Čím víc vytříděného odpadu lidé svozovým firmám odevzdají, tím víc ušetří," říká vedoucí ostravské pobočky sdružení Arnika Vendula Krčmářová. Podotýká však, že pokud by poplatky za odvoz odpadu radnice zvyšovaly, tak s mírou. Navíc by měly lidem zajistit například dostatek kontejnerů na tříděný odpad.
Zástupci radnic v kraji zatím vesměs váhají, zda k možnému budoucímu zdražení poplatků za odvoz odpadu přistoupí. Říkají, že se tím teprve budou zabývat a že by případný návrh na zvýšení poplatků museli schválit zastupitelé.
Jedni z mála, kteří jasně řekli, že zdražovat nebudou, byli Opavští. "Lidé jsou už tak dost zatíženi dalšími zvyšujícími se poplatky, takže zvedat v tuto chvíli poplatky za odpady je antisociální," uvedl náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek. Jednoznačné ne zvýšení poplatků řekl také starosta Stonavy Ondřej Feber, nebo starosta Bolatic na Opavsku Herber Pavera.
Už teď přitom většina měst v kraji eviduje milionové dluhy na nezaplacených poplatcích za odpadky. Největší dluh, zhruba 120 milionů, má Ostrava, třeba v Karviné lidé dluží na nezaplacených poplatcích za odvoz odpadu 24 milionů, v Bruntále 5,4 milionů.
Jeden z nejmenších dluhů, ani ne 290 tisíc korun, evidují v Bohumíně. Vysvětlují to tím, že se u nich při svozu odpadu neplatí poplatky za osobu, ale za vývoz odpadových nádob. To je efektivnější.
Zástupci měst současně uvádějí, že už teď dělají vše možné proto, aby zajistili co nejvyšší možnou míru třídění odpadu. Ta však ale stále podle ekologů není dostatečná. "Kdyby se poplatek za odvoz odpadu zvýšil, nezbylo by nám nic jiného, než ho dál platit. Byla by to ale samozřejmě zátěž pro rozpočet naší čtyřčlenné rodiny," říká například Markéta Skálová z Ostravy.
FAKTA
Dluhy na poplatcích
za odvoz odpadu
Město dluh obyvatel
Ostrava 120 milionů Kč
Opava 5 milionů Kč
Frýdek-Místek 26 milionů Kč
Karviná 24 milionů Kč
Bruntál 5,4 milionu Kč
Krnov 6,31 milionu Kč
Český Těšín 6,4 milionu Kč
Bohumín 290 tisíc Kč