Občanská sdružení se bojí, aby na místě Masarykova nádraží nevznikly budovy, které Pražanům nic nepřinesou a jen zahltí centrum města dalšími kancelářemi a obchody.
PRAHA Kanceláře, byty, park, prodloužení okolních ulic, zrušení kolejí, napojení na vrch Vítkov pěšky i lanovkou, tunely, mimoúrovňové silniční i železniční křižovatky...
To všechno včera ukazovali mladí architekti, kteří se zaměřili na přeměnu téměř 200 tisíc metrů čtverečních pozemků Masarykova nádraží. Jenže současný územní plán žádnou výstavbu na parcelách nádraží nedovoluje. Nicméně se bude měnit možná už příští rok.
A to víří debaty o tom, co na volných pozemcích vznikne.
Občanská sdružení se obávají, že v centru Prahy jen přibudou další administrativní budovy bez života. „Územní plán navrhuje zmenšení plochy nádraží a vymezení okolních pozemků jako takzvané smíšené území, což u podobných typů staveb v Praze obvykle vede k výstavbě obchodně-administrativního centra," říká mluvčí organizace Arnika Zora Kasíková.
Ta navíc upozorňuje, že by developer na pozemcích Českých drah mohl postavit další budovy bez kvalitní architektury a bez přínosu pro širší veřejnost, jak se stalo v případě Palladia na náměstí Republiky. Tak jednoznačné závěry však ředitel Masaryk Station Development odmítá.
„Nic není jisté. Proto jsme si zadali šest urbanistických studií, které nám mají pomoci vyřešit, co na pozemcích nádraží bude," uvedl Tomáš Kadeřábek.
Na tunel nejsou peníze
Dlouhodobý plán ministerstva dopravy počítá s tím, že Masarykovo nádraží bude stejně jako například nákladové nádraží na Žižkově zrušeno. Jenže na otázku, jestli k tomu někdy dojde, odpověď nikdo nezná. Podmínkou by totiž bylo napojení tratí na hlavní nádraží.
„Kolejiště bude fungovat mnoho dalších let. Kapacita hlavního nádraží Praha je vyčerpána. Navíc jedinou možností, jak tam vlaky přivést, je podzemní tunel," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. A na ten teď ani ve výhledu mnoha dalších let stát peníze mít zřejmě nebude.
FAKTA Masarykovo nádraží
Masarykovo nádraží je historicky první nádraží parostrojní železnice v Praze. Zároveň je posledním nádražím v metropoli, které není průjezdné.
Během své historie několikrát měnilo název. Od roku 1953 až 1990 se jmenovalo Praha-Střed.
Teprve po sametové revoluci se vrátilo k názvu Masarykovo nádraží. Už od padesátých let minulého století však bojuje o přežití. Stále se totiž objevují názory na jeho zrušení.
I kdyby k tomu došlo, budov, jimiž denně projdou tisíce cestujících, se to nedotkne. Jsou totiž národní kulturní památkou.
V současné době prochází renovací odjezdová hala, kam se po létě přesunou pokladny.
Postupně dojde i na opravu ostatních objektů.
Foto popis| Jiný pohled Developer věří, že proslulý architekt přinese Masarykovu nádraží slávu.
Foto autor| Foto: Archiv MF DNES
Foto popis| Co bude? Lidé se bojí dalších obchodů ve středu Prahy.
Foto autor| Foto: M. Šula, MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha