Jedovaté sloučeniny, které se používají ke změkčování plastů, napodobují ženské hormony. Jejich vdechování škodí malým chlapcům
Praha – Máte doma dvouletého chlapečka, kterému jste právě zařídili vlastní pokoj? Možná byste měli zapátrat, jestli jste zvolili vhodné vybavení. Pokud máte na zemi lino, na stole omyvatelný ubrus a v přihrádce na hračky hromadu plastových oblud určených starším dětem, pak jste příliš šťastnou ruku neměli.
Za pár desítek let by vám syn nemusel poděkovat – ve zmiňovaném vybavení jsou totiž nebezpečné ftaláty, které napodobují ženské hormony a dávají na frak mužské plodnosti. Společnost Arnika včera představila výsledky studie, která si posvítila hlavně na podlahové krytiny.
V jídelně i u zubaře
"Ve všech osmi testovaných vzorcích tvořily toxické ftaláty pět až sedmnáct procent hmotnosti výrobků. Dva vzorky podlahových krytin obsahovaly i ftalát DEHP,který bývá považován za nejproblematičtější z této skupiny látek a od roku 2015 bude také zakázáno jej používat,"shrnuje výsledky analýzy předseda Arniky Jindřich Petrlík.
Největší koncentrace obsahovaly vzorky ze školní jídelny s podlahou z PVC a ze zubařské ordinace s nábytkem s koženkovými potahy a s řadou přístrojů s kabely. Stát přispěl dva miliony "Ftaláty spolu s prachem uživatelé prostor vdechují. Studie z posledních deseti let prokazují souvislost mezi vznikem astmatu a přítomností ftalátů, zejména DEHP, v prachu. Děti jsou tak ohroženy nejvíce. PVC by se proto nemělo objevovat ve vybavení čekáren a ordinací pediatrů ani pro úpravu dětského pokoje," říká Jiří Kristian, který vede projekt zaměřující se na vymýcení toxických látek z nemocnic. Ten podpořil téměř dvěma miliony korun také Státní fond životního prostředí. Některé české nemocnice, například v Havlíčkově Brodě, už jedovaté ftaláty vymýtily. Další ještě na inspiraci Evropou čekají. V Dánsku nebo ve Vídni už totiž zdravotnická zařízení od používání PVC a halogenu upustily.
Co vlastně ftaláty jsou? Jde o skupinu zhruba čtyřiceti chemických látek, z nichž některé poškozují zdraví i životní prostředí. Nejčastěji se používají jako změkčovadla PVC, našly však své uplatnění i v kosmetice nebo v barvách. V nemocnicích zase bývají obsaženy v hadičkách pro infuze nebo hemodialýzu. Šest druhů ftalátů je v současnosti po celé EU zakázáno používat v hračkách pro děti. Čtyři z nich jsou toxické pro reprodukční systém, tři mohou narušit vývoj, dva vyvolávají alergie nebo astma a dva mohou poškodit játra.
Toxické látky kolem nás
Dioxiny – látky nebezpečné i ve stopovém množství, které vzniká například v chemické výrobě, kde se používá chlór – tedy při výrobě pesticidů nebo bělení papíru chlórem. Způsobují hormonální poruchy, ohrožují reprodukci, mají na svědomí poškození imunitního systému a některé způsobují rakovinu.
Pesticidy – chemické prostředky, které se užívají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách, zásobách potravin i krmiv. S jejich rozšířením se do oběhu dostaly tisíce tun často toxických sloučenin. Kromě poškození životního prostředí mohou způsobit hormonální poruchy či rakovinu.
Rtuť – vyskytuje se v rybách, vnitřnostech živočichů či plodinách ze zamořených oblastí. Toxicita je závislá na způsobu, jakým se do těla dostává.
Zdroj: Arnika