Více než 10 let Arnika usiluje o nahrazování rizikového PVC bezpečnými alternativami ve výrobcích pro děti, v domácnostech a ve zdravotnictví. PVC je totiž plast, při jehož výrobě, používání i likvidaci se uvolňují nebezpečné chemické látky. Nejtypičtěji přicházejí lidé do kontaktu s rizikovými ftaláty v měkčeném PVC. Ftaláty negativně ovlivňují především hormonální a reprodukční systém člověka a poškozují ledviny a játra.
Arnika proto soustavně testovala různé výrobky z PVC a odhalovala ty, které ftaláty obsahovaly. Nejdůrazněji a nejsoustavněji jsme se zaměřili na hračky, školní pomůcky a vůbec výrobky určené dětem nebo k péči o ně. Právě dětský organizmus je totiž zvlášť citlivý k negativním účinkům těchto chemikálií.
Řada let, testování a zveřejňování výsledků postupně neslo své ovoce. Práce Arniky vedla v řadě případů ke stažení nebezpečných výrobků z PVC z trhu. To bylo a stále je možné u hraček a předmětů definovaných zákonem jako výrobky pro péči o děti, kde jsou nejrizikovější ftaláty ve výrobcích zakázány přímo nařízením vlády. Tak byly například po upozornění na obsah ftalátů ustaženy problematické dětské panenky: http://arnika.org/pozor-na-nove-panenky-z-pvc-nektere-jsou-toxicke
U školních pomůcek, oblečení či obuvi není obsah ftalátů regulován přísnou vyhláškou. Výrobce a prodejce tak nic nenutí tyto výrobky z trhu odstraňovat. Přesto řada prodejců začala nabízet výrobky z jiných materiálů než je PVC. Na základě upozornění Arniky tak například maďarský výrobce odsávačky hlenů pro kojence změnil výrobní proces a prodává „nosátko“ bez ftalátů: http://arnika.org/nosatko-propadlo-v-testu-ftalatu-vyrobce-napravil-chybu
Za zmínku stojí například nabídka plážové obuvi. Zatímco v roce 2007 byly zcela běžně vyráběny z PVC, v roce 2016 je již většina bot koupených od renomovaných výrobců bez PVC a ftalátů. Zvýšila se také nabídka školních obalů na sešity vyrobených z polypropylenu, tedy zcela bez PVC.
Toto zlepšení situace na trhu by nebylo možné bez podpory spotřebitelů. Téma ftalátů budí velký zájem veřejnosti a svým dílem přispěl například i každý z téměř 12 tisíc signatářů petice „Za náhradu PVC“.