Veřejnost má šanci vyjádřit se k plánované mělnické spalovně

7.3.2018 - MĚLNÍK | Články
Elektrárna Mělník u Horních Počápel
Foto: Ralf Roletschek, commons.wikimedia.org
Ve čtvrtek 8. března 2018 se bude v Mělníce konat veřejné projednání vlivů záměru skupiny ČEZ postavit v blízkosti města spalovnu odpadů s využitím energie na životní prostředí. Lidé, jejichž život spalovna ovlivní, budou moci o záměru diskutovat se zástupci ČEZ, Ministerstva životního prostředí a dalšími odborníky v Masarykově kulturním domě v Mělníku (U Sadů 323) od 16 hodin.

Veřejné projednání je důležitým mezníkem v procesu hodnocení vlivu spalovny na životní prostředí, tzv. EIA. Termín setkání, na kterém budou přítomni také zpracovatelé dokumentace a posudku, oznámilo koncem února Ministerstvo životního prostředí.

Lidé z dotčených obcí proti výstavbě spalovny bojují a požadují zastavení projektu peticí, kterou dosud podepsalo přes 2150 signatářů.

Projektovou dokumentaci EIA předložila skupina ČEZ ministerstvu začátkem února. Arnika s Hnutím Duha a místními spolky zpracovaly k dokumentaci připomínky a předaly ministerstvu. V nich kritizují ČEZ, že neuvádí konkrétní technologii, kterou chce při spalování použít a může výrazně ovlivnit množství toxických emisí. Bez ní nelze určit, jaký skutečný vliv bude spalovna mít na okolí. ČEZ dále zcela opomíjí zachycování emisí rtuti, které mají být dle jeho výpočtů poměrně vysoké. Místní také znepokojuje vysoká dopravní zátěž, která je s provozem spalovny spojena. Jsou také zvědaví, co ČEZ udělá se zbytky po spálení odpadů, kterých bude třetina jejich původní hmotnosti a budou obsahovat toxické látky.

Připojte svůj podpis pod peticí "Stop spalovně Mělník" a projekt ZEVO Mělník společně zastavme!

 

 kd melnik

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí