Naprosto nekritické doporučení k výstavbě do značné míry experimentální spalovny poslal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chebskému starostovi Petru Navrátilovi (ČSSD) (1). Ekologické organizace se domnívají, že o jakýsi bianko šek požádal ministra právě starosta. Projekt firmy TEREA je přitom značně experimentální, žádná srovnatelná spalovna komunálního odpadu u nás nestojí a velmi výjimečná je i ve středoevropském měřítku. Za nepochopitelný označují občanské iniciativy i fakt, že městská firma odmítla široké veřejnosti zpřístupnit dokumentaci chystané spalovny v elektronické podobě.
„Protože ministr ve svém dopise srovnává chebský projekt se současnými spalovnami v Česku, jsme přesvědčeni, že o záměrech firmy Terea nemá úplné informace. Aktuálně provozované spalovny sice musí oficiálně splňovat nejnáročnější požadavky na bezpečnost provozu z hlediska jejich vlivu na životní prostředí a zdraví obyvatel, ale nejsou technologicky ani kapacitně srovnatelné s projektem pro Cheb. Další pochybnosti vyvolává nechuť Terey poskytnout lidem dokumentaci k projektu on-line,“ říká odborníky Arniky na spalovny Matěj Man.
Všechny dosud postavené spalovny v ČR musely projít náročným povolovacím procesem, na jehož konci získaly takzvané integrované povolení (IPPC). Tento dokument jasně stanoví kritéria a limity provozu spaloven. Integrované povolení také zajišťuje, že jsou ve spalovně instalované nejlepší dostupné technologie, jež byly v době výstavby k dispozici. Chebská spalovna však kvůli své malé kapacitě zřejmě nebude muset tímto procesem projít (2). Investor by o integrované povolení mohl požádat dobrovolně, což by byl v Česku neobvyklý postup. „Ocenili bychom, kdyby ministr průmyslu investorovi u takto neobvyklé technologie doporučil požádat o udělení integrovaného povolení před tím, než experimentální spalovnu nekriticky doporučí,“ dodává Man.
Podle řady chebských obyvatel je zarážející, že investor neposkytuje dokumentaci v elektronické podobě. Na stavebním úřadě sice leží několik tlustých svazků podkladů, ale nahlížet do ní je možné jen v úředních hodinách, kdy jsou lidé v práci a museli by si na studování stovek stran brát dovolenou. Proto se obyvatelé Švédského vrchu prostřednictvím stavebního úřadu obrátili na jednatele společnosti Terea se žádostí o zpřístupnění dokumentace online. „Jednatel firmy výslovným zákazem zpřístupnění projektu v on-line podobě značně omezil přístup k informacím. Není to sice od firmy z poloviny vlastněné Městem Cheb postup nezákonný, ale je to jasný signál o transparentnosti celého procesu,“ komentuje přístup investora zástupce chebské občanské iniciativy Miroslav Kubík. Podle něho je zde navíc riziko systémové podjatosti úředníků stavebního úřadu, neboť město vlastní polovinu majetku investorské firmy Terea.
Byť se ozývají názory, že půjde „jen o malou a tedy bezproblémovou spalovnu“, tak u chebské spalovny může nastat rizikový stav v případě technologie filtrace spalin. U velkých spaloven odpadu, které stojí až 3 miliardy korun, stojí filtrační systém asi 1 miliardu korun. Cena chebské spalovny má ale být údajně kolem čtvrt miliardy korun. Filtraci nebezpečných dioxinů by proto měl údajně zajišťovat takzvaný 4D filtr, který v ČR už jednou fatálně zklamal v případě spalovny nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem (3).
Poznámky:
(1) Dopis je k dispozici na http://www.cheb.cz/mpo-podporuje-moznou-realizaci-zevo/d-951080/p1=56554
(2) Více informací je v zákoně č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci, Příl.1 Kategorie činností, odstavec 5, bod 5.2. písm. A)
(3) Podrobnosti na http://arnika.org/takto-si-majitele-spalovny-v-lyse-nad-labem-predstavuji-nejlepsi-dostupnou-technologii
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.