„Líbí se nám ekologický přístup organizátorů tohoto festivalu, kteří letos zavádějí vratné pevné kelímky na nápoje a plastové nádobí vyměnili za rozložitelné nádobí ze spadaných palmových listů. Tímto způsobem se ušetří desetitisíce plastových kelímků a dalšího nádobí, které by pravděpodobně skončilo na skládce nebo ve spalovně. Toto opatření je navíc výchovné a návštěvníci si tak mohou uvědomit, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne," konstatoval koordinátor petice Co vytřídíš, neplatíš! Kamil Repeš z Arniky.
Petice „Co vytřídíš neplatíš!" má dva základní požadavky:
* aby byl zaveden systém spravedlivých plateb za odpady – čím více vytřídíme pro recyklaci, tím méně budeme platit za likvidaci;
* aby hlavní cíle plánů nakládání s odpady směřovaly ke zvýšení recyklace (minimálně 50% míra recyklace všech odpadů z domácností a živností).
Již na podzim 2013 chce Arnika vyzvat poslance k novelizaci zákona o odpadech, o které se od roku 2005 pouze mluví. Současný zákon o odpadech má totiž mnoho nedostatků. Nedokáže například zabránit plýtvání cennými surovinami, a tak na skládkách nebo ve spalovnách končí téměř tři čtvrtiny odpadu z českých domácností. Nový zákon by měl lidem usnadnit třídění, zvýhodnit využití odpadu před jeho skládkováním a spalováním a aktivněji předcházet vzniku odpadů.
Česká legislativa v současné době sice motivační prvky v obcích a městech zavést umožňuje, nijak je k tomu ale nemotivuje. Místo toho loni vláda zvýšila strop pro poplatky za svoz odpadu z pěti set na tisíc korun. To může vést k ještě menší ochotě lidí k třídění. Přesto však u nás existují obce, například Ostopovice, které se trendu paušálních plateb chtějí vyhnout a přichází s moderními systémy odpadového hospodářství.