Na Palackého náměstí v Praze dnes začal růst mrakodrap

14.11.2013 - PRAHA | Tiskové zprávy
Ve čtvrtek 14. listopadu se uzavřelo Palackého náměstí v Praze. Začala tady výstavba mrakodrapu? Nesmysl? Jenom aby...
Vratislav Vozník
Zatím ho staví jen z papírových krabic, to ale neznamená, že nemůže opravdu vzniknout – členové sdružení Arnika a dalších nevládních organizací položili základy fiktivnímu mrakodrapu přímo na pražském Palackého náměstí. Chtějí tak upozornit na tristní situaci, která podle nich panuje okolo plánování a povolování výstavby v Praze. Magistrátní úředníci ani politici se podle Arniky obyvatel vůbec neptají, jak by mělo hlavní město vypadat, a nehledají celospolečenskou shodu ohledně směřování Prahy. Vytvoření takzvaného Metropolitního plánu je v nedohlednu. Prohlédněte si fotografie ze stavby mrakodrapu zde.

„Boj se zjevnou korupcí novému vedení Prahy věříme, ale pokud jde o jasná pravidla pro novou výstavbu a rozvoje města vůbec, je situace stále špatná. Dnes platný územní plán projektoval nárůst obyvatel Prahy na 2 miliony lidí, takže je možné stavět téměř cokoli a kdekoli, a to je chyba. Magistrát se navíc chce zbavit své role úřadu, který koordinuje rozvoj jednoho z nejdůležitějších turistických cílů v Česku, a předat rozhodování o nových stavbách stavebním úřadům městských částí. Tam však dlouhodobě chybí odborníci s dostatečným vzděláním a schopnostmi posuzovat složité celoměstské vztahy. Vedle poškozování hodnot Prahy a zhoršování životního prostředí to odrazuje poctivé developery od rozumných a potřebných investic,“ míní expert Arniky na územní plán Martin Skalský.

Nový Metropolitní plán může situaci paradoxně ještě zhoršit. Jeho autor navrhuje v centru Prahy výškovou výstavbu, zahušťování budov zástavbou zelených ploch a veřejných prostranství, a další boom automobilové dopravy. To by mohlo zprůchodnit třeba i povolení mrakodrapu na Palackého náměstí.

Aby Praha nezůstala časovou konzervou a zároveň, aby nebyla rájem pro nekvalitní komerční výstavbu, musí politici nastavit pravidla podporující vznik rozumných nových projektů. Podle nevládních organizací musejí investoři využít hlavně existujících opuštěných průmyslových ploch (takzvaných brownfields), vytvořit nové veřejné vybavení a dbát na dostatek míst k odpočinku a procházkám. Jedině tak může Praha ožít současnou architekturou. Dodnes je prakticky jedinou novodobou stavbou, kterou si v Praze fotí turisté, Tančící dům na nábřeží, a to je za dvě desetiletí trochu málo.

„Prahu dnes neohrožuje nedostatek rozvojových ploch a přemíra regulace. Vážným nebezpečím je nedostatečná ochrana hodnot v území a ztráta dlouhodobých kvalit města a tedy i budoucí konkurenční výhody. Měli bychom se zaměřit na efektivní regulaci, právní čistotu s benefitem předvídatelnosti rozhodnutí státní správy na jedné straně, na druhé pak procesní transparenci a zapojení veřejnosti do rozhodování v území,“ hodnotí současnou situaci architekt Lukáš Vacek, který se zabývá územním plánováním. Je také členem Expertní skupiny Strategického plánu Prahy 2013, členem Metropolitní ozvučné desky, vyučuje výuka na ARCHIP (Architectural Institute in Prague a je zakládajícím členem Pražského Urbanistického Kroužku (PUK), který sdružuje občanské iniciativy zajímající se o územní plánování.

„S malinkou nadsázkou lze říci, že zatímco dříve o podobě Prahy rozhodovali fakticky developeři, dnes jsou u kormidla architekti. Občanů se ale na jejich představy o budoucnosti města stále nikdo neptá. Magistrát sice tvrdí, že platný územní plán příliš přísně omezuje developery, to ale není hlavní důvod toho, proč se v Praze staví pouze kanceláře, obchodní centra a komerční bytovky. Regulace je nutné v prvé řadě zpřehlednit, částečně i zpřísnit, nastavit jasná pravidla platná pro všechny,“ dodává Skalský další souvislosti.

Pět hlavních problémů výstavby v Praze:

1/ Příprava nového územního plánu probíhá jako autorské dílo bez diskuse s občany

2/ Vedení Prahy razí tezi, že developeři jsou příliš omezováni a že regulace se musí uvolnit

3/ Nedaří se rozjet smysluplnou přestavbu velkých brownfields

4/ Neexistují jasné limity pro výškové budovy

5/ Podobu Prahy určují netransparentní změny a úpravy územního plánu bez jasných pravidel

„Pan primátor Hudeček sice podpořil občany veřejným příslibem, že pokud nedojde k vzájemné dohodě o budoucí podobě Trojmezí, tak i nedojde nadále k žádným změnám územního plánu v této lokalitě a jakákoli zástavba nebude nadále možná. Ale my se obáváme, že bude neustále docházet k tlaku na postupnou zástavbu, čehož jsme svědky i v současnosti,“ shrnuje současnou situaci Renata Chmelová, koordinátorka Koalice o. s. Trojmezí. „Příkladem je naše účast v územním řízení na stavbu obytného souboru Blažimská, kde nám až po těch čtyřech letech dal stavební odbor Magistrátu za pravdu ve všech našich připomínkách a zrušil vydané územní rozhodnutí Prahou 11. Jsme nadále nuceni vstupovat do dalších územních řízení, i když jsme přesvědčeni, že je pro všechny výhodnější dojít k vzájemné dohodě a jednou pro vždy lokalitu Trojmezí vyřešit.  A my jsme na to stále připraveni,“ vzkazuje za občany R. Chmelová.

Podobu Prahy dnes více než samotný územní plán určují jeho změny a úpravy. Změn dnes magistrát projednává více než tisíc a Arnika ve spolupráci s projektem http://www.nasstat.cz Fondu Otakara Motejla spustila přehlednou databázi http://zmenyprahy.cz/, kde si může každý jednoduše najít, jestli se problematická výstavba neplánuje v okolí jeho bydliště. Ve více než tisícovce změn se běžný člověk nevyzná.

Úpravy, které se až do nedávna prováděly po stovkách a které nyní zakázal soud, byly zcela netransparentní a bez veřejné kontroly. Samotný systém změn by nemusel být špatný, pokud by existovala jasná procesní pravidla a skučená debata s veřejností o podobě jednotlivých lokalit Prahy.

 

Informace o některých dalších kauzách, které souvisejí s územním plánem Prahy, jsou v poznámkách. Další podrobnosti o územním plánu Prahy pak lze najít na http://arnika.org/uzemni-plan

Poznámky:

Spolek občanských sdružení jihozápadního města, o.s. se účastní stánkem, kde pomyslně nahrazuje celý stavební úřad razítkem na gumičce, kde si může každý „developrd“ orazit cokoliv kdykoliv.

Více na http://www.spolek13.cz/news/demonstrace-vyvolala-diskusi-nad-praci-zastupitelu/

nebo

http://www.metro.cz/demonstrace-obyvatelum-prahy-13-vadi-hluk-a-malo-parkovacich-mist-pxo-/co-se-deje.aspx?c=A120521_143543_co-se-deje_ava

Sdružení Cibulka

Plakátem "Duchové územních plánů" chtějí upozornit na bohaté dědictví starších územních plánů, zejména toho předválečného, a vyzdvihnout tradici Prahy plné zahradních měst. Více na https://www.facebook.com/pages/Ob%C4%8Dansk%C3%A9-sdru%C5%BEen%C3%AD-Cibulka/159482300831229

Mayday Žvahov

„Mayday Žvahov“ - dvě neziskové organizace - občanské aktivity se snaží o záchranu školního areálu Žvahov proti snahám radnice Prahy 5 a blíže neznámých developerů. Cílem je revitalizace zdevastovaného areálu a vybudování školního zázemí pro 500 studentů a komunitní centrum pro vzdělávání, kulturu a sport pro mládež a občany region. Dosavadní výsledky: zatím vítězství u Ústavního soudu, ale neustále je zpochybňován právní a technický stavu v areálu.

o.s. Přátelé Malvazinek

Projekt „Bytové domy Na Pláni“ obsahuje 13 bytových domů plánovaných k výstavbě na území parku s mateřskou školkou a hřištěm ve vilové čtvrti Malvazinky - Praha 5, Smíchov. Území je ve vlastnictví Hlavního města Praha, které jej svěřilo do správy MČ Praha 5.

Více na http://www.pratelemalvazinek.cz/

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí