Na Šluknovsku obnoví historickou alej už tento pátek, peníze na stromy darovali lidé z celého Česka

29.10.2015 - ŠLUKNOVSKO | Tiskové zprávy
Nová alej bude stát právě tady
Přes 110 tisíc korun přispěli lidé z celého Česka na obnovení historické aleje na česko-německém pomezí, v místě, kde stávala obec Fukov. Vysbírané peníze poputují nejen na nákup mladých pěstěných stromků, ale také na ochranu sazenic před zvěří nebo silným větrem, či pomůcek jako jsou běžné rýče a rukavice. Sázet se bude v pátek a v sobotu 30. a 31. října a podílet se na něm budou zejména členové sdružení Arnika, které sbírku na výsadbu stromů pořádalo, a místní dobrovolníci. Mezi čestnými pomocníky bude například i starostka Šluknova Mgr. Eva Džumarová.

Akce se dále zúčastní vedoucí odboru životního prostředí šluknovského úřadu Mgr. Martin Chroust a členové Spolku Němců a přátel německé kultury v ČR. Odbornou garantkou výsadby je zahradní a krajinná architektka Ing. Iva Jaburková.

„Na rozdíl od sousedního Německa je v Česku neslavným a hodně smutným trendem, že z naší krajiny postupně ubývá vzrostlých stromořadí, přestože lidem i přírodě poskytují řadu služeb. Arnika se o ochranu stromů u nás dlouhodobě zasazuje nejen hledáním způsobů, jak aleje nekácet, či zvyšováním bezpečnosti provozu v alejích, ale i sázením nových stromů. Letos novou alejí upozorníme na zajímavou historii konkrétního místa na Šluknovsku, kde se území zaniklé obce Fukov stává tradičním místem česko-německého setkávání. Chtěla bych poděkovat nejen za vstřícnost místních úřadů, ale hlavně více než sto padesáti lidem a společnostem, jež na vznik nové aleje darovali potřebné peníze,“ vysvětluje své motivace vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

„Lidem ze sdružení Arnika patří veliké poděkování za uspořádanou sbírku, z jejíhož výtěžku mohli nakoupit stromky i další vybavení, které nám pomohlo sázet a které ochrání sazenice před zvířaty i větrem. Výsadba dubů a lip přispěje ke zlepšení celkového vzhledu města, ke zkvalitnění životního prostředí a jistě bude lákat obyvatele i turisty k procházkám nejen od křížové cesty v Království na Rybničnou, ale i do širokého okolí,“ pochvaluje si spolupráci s Arnikou starostka Šluknova Mgr. Eva Džumanová.

„Na Šluknovsku byly historicky aleje pouze podél hlavních, takzvaných císařských silnic. Tam je v současnosti jejich obnova vzhledem k silničářským pravidlům pro doprovodnou vegetaci velmi obtížná. Chceme proto vracet aleje na Šluknovsko také jejich dosadbou podél místních komunikací a polních cest,“ říká vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Městského úřadu Šluknov Mgr. Martin Chroust.

V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz například na výsadbu stromů na Zlínsku nebo na bezpečnostní nátěry více než šesti set stromů u silnic, které byly pod záminkou zajištění bezpečnosti provozu ohroženy kácením.

„Za to, že můžeme obnovit alej na Šluknovsku, bych chtěla poděkovat také koncertní agentuře Prague Concert, která pro české aleje uspořádala sérii benefičních koncertů, a na sázení na Šluknovsku přispěly i firmy Plaston CR a Arboeko. Vznik a ochranu stromořadí v Česku podporuje Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU,“ děkuje Klemensová.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 160 tisíc stromů.

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí /www.dbu.de/

dbu

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu