Naftalenový provoz v Benátkách nad Jizerou se stavět nemůže, potvrdil Krajský úřad

30.4.2014 - BENÁTKY NAD JIZEROU | Tiskové zprávy
Areál včetně strukturního vzorce naftalenu
Továrna na výrobu brusných kotoučů, která by používala nebezpečný naftalen, v Benátkách nad Jizerou zatím stát nebude. Krajský úřad Středočeského kraje potvrdil, že zastavení řízení benáteckým stavebním úřadem bylo v pořádku. Právě toto rozhodnutí napadl u Krajského úřadu investor stavby – firma Carborundum Electrite. Proti stavbě vystupují sdružení Benátky sobě a Arnika, která rozhodnutí Krajské úřadu přivítala. Se stavbou nesouhlasilo ani zastupitelstvo města. Podnik musel v březnu 2013 požádat o dodatečné povolení stavby, protože její část už začal bez povolení stavět.

Rozhodnutí krajského úřadu je pdfke stažení zde >>1.78 MB

„Považujeme to mimo jiné za úspěch dosavadní aktivity sdružení Benátky sobě i Arniky. Jde o úspěch petiční iniciativy, ve které velká část benáteckých občanů protestovala proti naftalenu, jak se tu zjednodušeně říká zamýšlenému rozšíření výrobu v Carborundu,“ komentoval rozhodnutí kraje vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Podle Petrlíka odmítalo vedení Carborunda v průběhu jednání vyřídit přednostně povolení vodoprávního úřadu pro stavbu bezodtoké jímky a zajištění odpadních vod z provozu. „Jde o klíčovou stavbu z hlediska ochrany vod blízké Jizery. Je to to samé jako kdyby řadový občan chtěl stavět rodinný dům bez povolení septiku anebo přípojky na kanalizaci. Z našeho pohledu si za problémy s povolováním stavby může provozovatel svým přístupem,“ zmínil jeden z důvodů, proč Carborundum Electrite nedostalo stavební povolení Petrlík.

„Zástupkyně Tyrolitu, rakouského vlastníka místní továrny, opakovaně ujišťovala, že nepůjdou proti přání místních obyvatel. Ale i přes jasný odpor proti výstavbě naftalenového provozu, pokračovalo vedení podniku v Benátkách nad Jizerou v jeho přípravách a proti zamítavému rozhodnutí stavebního úřadu se 19. prosince 2013 odvolalo. Doufáme, že teď už provozovatel dodrží slovo a další přípravy naftalenu vzdá,“ vyjádřila naději benáteckých občanů Monika Zemancová ze sdružení Benátky sobě.

Další informace ke kauze.

Podpořím aktivity Arniky na ochranu lidského zdraví darem

nebo
,- Kč
darujme
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu