Díky Arnice započalo pět českých nemocnic s náhradou zdravotnických pomůcek z PVC za bezpečnější alternativy. Z PVC se vyrábí například vaky na skladování krve, umělých výživ nebo léčivých roztoků, dále hadičky, jimiž tyto tekutiny protékají, nebo třeba dýchací masky a trubičky.
K surovému PVC se kvůli ohebnosti přidávají změkčovadla, například látka známá jako DEHP neboli di-(2-ethylhexl)ftalát, která se hromadí v játrech a ledvinách a přispívá k výskytu astmatu u malých dětí. Studie na zvířatech potvrdily její negativní působení na reprodukční orgány nebo hormonální systém. V roce 2007 sice vyšlo nařízení Evropské komise omezující použití ftalátu DEHP i dalších v hračkách a výrobcích pro děti, pro zdravotnické pomůcky však toto nařízení neplatí.
Obzvláště citlivé na působení ftalátů jsou předčasně narozené děti. Jejich reprodukční systém je stále ve vývinu a vzhledem k jejich nízké váze je příjem ftalátů na kilogram tělesné váhy mnohonásobně vyšší než u dospělých pacientů. Kampaň Arniky byla proto cíleně zaměřena na novorozenecká oddělení.
Podařilo se nám navázat úspěšnou spolupráci s novorozeneckými odděleními ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v Nemocnici v Českých Budějovicích a v Nemocnici Havlíčkův Brod. Dále na výměnu PVC pomůcek přistoupila Fakultní nemocnice v Motole a Nemocnice sv. Alžběty v Lounech.