„K jízdě motorových vozidel je určena vozovka, nikoliv okolní krajina. A ne každá silnice je dálnicí nebo rychlostním tahem. Od silnic nižších tříd nikdy nemůžeme odstranit všechny pevné překážky. Nejde jen o stromy, ale i o domy, skály nebo různé podjezdy a mosty. Za volantem s nimi prostě musíme počítat.“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová ze spolku Arnika.
U českých silnic zemřelo v loňském roce 545 osob a 2 580 lidí bylo těžce zraněno. Kolize se stromem, kterou v loňském roce nepřežilo 75 osob, je tragickým důsledkem, nikoliv příčinou dopravní nehody.
Policie by se měla více zaměřit na osvětu řidičů a ve spolupráci se silničními správami instalovat bezpečnostní prvky podél silnic, jako jsou například odrazky, bílé pruhy na kmenech stromů, a vhodné dopravní značení. Hromadné odstranění stromů od silnic by na skutečné příčiny dopravních nehod ani na jejich množství nemělo žádný vliv.
„Stromy a aleje do české krajiny patří. Přítomnost vzrostlých stromů navíc společně s jejich řádnou údržbou zvyšuje atraktivitu místa k bydlení. Na nezodpovědnost některých řidičů a porušování předpisů nemohou doplácet lidé, kteří v krajině podél silnic žijí,“ dodává Klemensová.
Arnika se snaží přispívat k větší bezpečnosti českých a moravských silnic i přímo. Od roku 2009 spolu s místními občany a dobrovolníky z celé republiky označila téměř tisícovku stromů lemujících silnice bílými reflexními pruhy. Situace se za 8 let v mnoha krajích změnila a krajské správy silnic natírají stromy reflexními pruhy samy. Mnohde také kombinují bílé pruhy s odrazkami. Naposled tuto metodu inovovala Správa silnic Moravskoslezského kraje (3).
Další novinkou na silnicích v Moravskoslezském kraji je nová dopravní značka s dodatkovou tabulkou upozorňující na nedostatečný průjezdní profil kvůli přítomnosti stromů. Byla instalována na vjezdu do historické aleje mezi Radkovem a Dubovou na Opavsku (4). U vzniku této dopravní značky stála i Arnika, když v roce 2015 poslala svůj návrh Ředitelství silnic a dálnic.
Zachování stromořadí podél našich silnic a zároveň zajištění bezpečnosti silničního provozu je výzva, jejíž proměna v realitu závisí na dlouhodobé spolupráci a efektivní komunikaci všech zainteresovaných stran, včetně laické veřejnosti. Také proto pořádá Arnika už IV. ročník konference věnované alejím a stromořadím (5), na jejíž organizaci se letos podílí Správa a údržba silnic Pardubického kraje.
Poznámky:
(1) http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/dopravni-nehody
(2) http://aleje.org/images/stromy/nehodovost/17-02-27_P%C4%8CR_445588459_0_Poskytnut%C3%AD_informac%C3%AD_1.pdf v
(3) http://www.ssmsk.cz/index.php/8-aktuality/973-nove-zlute-pasky-jsou-az-trikrat-viditelnejsi-nez-puvodni-znaceni
(4) http://arnika.org/alej-v-radkove-ma-novou-dopravni-znacku
(5) http://aleje.org/vzdelavaci-akce/136-konference-aleje-2017-obnova-a-udrzba-stromoradi
(6) Z rozsáhlého výzkumu prováděného ve Francii vyplývá, že aleje mnohem lépe než dopravní značky indikují zatáčky, křižovatky či vjezdy k aglomeracím. Zvyšují také možnost předvídat, kterým směrem silnice povede dále v krajině a to nejen za běžných podmínek, ale také v mlze, při sněžení či v noci. http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/francouzska-studie
(7) Pilotní studie provedená ve Spojených státech uvádí empirické poznatky o silničních alejích a jejich vlivu na chování řidičů, zejména pokud jde o jejich vnímání bezpečí a rychlosti. Ulice lemované alejemi byly vnímány jako bezpečnější jak v městských, tak v předměstských podmínkách. V předměstských prostředích se stromy byla zaznamenána významně nižší rychlost jízdy. http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/americka-studie