Nekorunovaná vítězka ukazuje, že vítězství může mít mnoho podob

1.12.2015 - Markéta Schwarzová | Články
Melkovská alej
R. Martinek
V letošním ročníku ankety Alej roku 2015 skončila po velmi napínavém finálním souboji Melkovská alej na krásném druhém místě, pro mnoho lidí je však právě ona tou vítěznou alejí. V naší anketě totiž nejde jen o volbu té nejhezčí aleje, ale zejména o přitažení pozornosti lidí k alejím, které jsou nenahraditelným prvkem naší krajiny.

Melkovská alej se stala slavnou nejen v rámci ankety Alej roku. Panu Rostislavu Martinkovi, který ji nominoval, se podařilo získat této jedinečné březové aleji podporu místních lidí. Ti ji věnovali svůj čas a péči: alej byla  zbavena náletových dřevin  a vynikla tak její osobitost.nominacni2015 P1700647

Foto: R. Martinek, Melkovská alej před a po

Místní v aleji instalovali  informační  ceduli, která turisty seznamuje s historií místa, s druhem stromů rostoucích v této aleji a lidmi, pro které bylo Melkovské  údolí domovem a místem, které měli rádi.

P1700624

foto: R. Martinek, informační cedule

Mnozí z nás si neuvědomují, že aleje jsou výsledkem práce a láskyplné péče  několika generací. Symbolizují tak spojení lidí s místní krajinou a tradicemi. Moudro našich babiček „Zeleň léčí“ platí v dnešní hektické době dvojnásob. Stromy jako symbol živé všeobjímající přírody jsou z pocitového hlediska pro mnoho lidí naprosto nenahraditelnými.

V Melkovské aleji se ukázalo, jak moc jsou lidé a aleje propojeni v čase – sázíme stromy kolem cest, aby je lemovaly a rytmicky nás provázely našim putováním. Zároveň to jsou stromy, které jsou na naší péči závislé, jinak „zdivočí“ a stanou se dost možná i nechtěnými, ba dokonce  objektem  destrukce, při které už jen pramálo záleží, že tu jsou o mnoho déle, než obnáší průměrný lidský život a že dýchají pro nás.

Dědeček pana Martinka mohl sotva  tušit, že stromořadí, které vysadil,  bude za několik desítek let bojovat o titul Alej roku a že další generace  věnuje svůj volný  čas podpoře „jeho“ stromům.  Lidé, kteří sázení aleje, se jejich velkoleposti málokdy dočkají, ale jako dárek mohou věnovat tento zážitek všem, kdo v budoucnu bude procházet pod korunami letitých  stromů. 

P1700639

foto: R. Martinek, Melkovská alej

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu