Nelegálně postavená lisovna v Úvalech plánuje rozšíření

6.11.2012 - ÚVALY U PRAHY | Tiskové zprávy
Pohled na továrnu Essa Czech
Podstatný nárůst hluku z dunících lisů a beden se šrotem, další poničení výhledu do krajiny a přibude i kamionů jezdících skrz město. To vše teď hrozí obyvatelům Úval u Prahy, kterým lisovna Essa Czech začala komplikovat život už před dvanácti lety. A nyní chce svůj provoz ještě zdvojnásobit. Fabrika přitom vyrostla protiprávně, protože odporuje územnímu plánu. Podobné úvahy měli byznysmeni už v roce 2002, tehdy ale obyvatelé dalšímu zatížení životního prostředí v místní části Hodov zabránili. Kvůli továrně navíc nemohou své domy prodat.
Veřejná prezentace nového záměru se koná v kulturním sále Domu s pečovatelskou službou Na náměstí Svobody v Úvalech v úterý 6. listopadu od 18 hodin.

„V roce 2002 potvrdil ombudsman, hygienik i zpracovatel územního plánu, že rozšiřování lisovny ESSA Czech na okraji Úval u Prahy je protiprávní,“ říká zástupce občanského sdružení Nové Úvaly David Zapletal. „Stavba je v rozporu s platným územním plánem. Území mezi Úvaly a lesem u Hodova je vymezeno pro obchody, drobnou a nerušící výrobu. Lisovna karoserií zde být nesmí a je proto absurdní, že společnost ESSA o rozšíření podniku znovu usiluje. Budeme se tomu bránit všemi legálními prostředky,“ dodává Zapletal.

„Už to, že úřady nedokázaly ochránit obyvatele Úval před firmou, která postavila nelegálně celou továrnu těžkého průmyslu v obytné zóně, je skandální. Mnoho otazníků a podezření z cíleného protlačování kontroverzního záměru vzbuzují i kroky Výboru pro výstavbu Města Úvaly, který nejen že vyjádřil souhlas, ale projekt aktivně doporučuje. Prohlubování takového bezpráví není možné přihlížet. Pokud se chce ESSA rozšiřovat, měla by celou výrobu přemístit do nějaké průmyslové zóny,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Podívejte se na video o kauze >>

Radnice Úval pořádá veřejnou prezentaci, kde společnost Essa Czech záměr na rozšíření továrny oficiálně představí lidem. Firma bude přesvědčovat místní v kulturním sále Domu s pečovatelskou službou na náměstí Svobody v Úvalech v úterý 6. listopadu od 18 hodin. Se záměrem již vyslovil souhlas Výbor pro výstavbu Města Úvaly. Objevila se ale informace, že firma Essa Czech může mí ekonomické problémy – údajně dluží platby za sociální pojištění a jí hrozí exekuce. Přesto už 8. listopadu má o zásadním zvětšení továrny rozhodovat i úvalské zastupitelstvo.

Továrna vyrostla na polích u Hodova protiprávně v roce 2000. Už o dva roky později zveřejnila Essa plán na dvojnásobné rozšíření provozu. Neprošla ale posuzováním vlivů staveb na životní prostředí (tzv. proces EIA) a důvodů je hned několik: odporuje územnímu plánu, neúnosně zhorší životní prostředí, znehodnotí nemovitosti a několik dalších důvodů. Nyní přichází podobný pokus znovu.

Navrhovaná přístavba zahrnuje svařovnu a logistickou halu, kde by se nakládaly a vykládaly kamiony. Dále má přibýt jedno patro kanceláří, jeden lis ve stávající hale a parkoviště pro 60 aut. Essa Czech zaměstnává 113 lidí, z toho pouze 18 obyvatel Úval.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu