Podle občanského sdružení je recyklace plnohodnotnou alternativou ke spalování komunálního odpadu. A měla by mít stejnou podporu
Nové Město – Kam s ním? Pokud jde o odpad, je to věčná otázka, na niž existují dvě standardní odpovědi: spálit nebo na skládku. Sdružení Arnika, které jako nezisková organizace spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí, navrhuje třetí odpověď – více recyklovat.
Pod heslem Nespaluj, recykluj! zahájila včera Arnika novou kampaň za rozsáhlejší recyklování odpadu. Kampaň je odpovědí na plánované masivní spalování domovního odpadu, které má podporu ministerstva životního prostředí i osobně ministra Tomáše Chalupy.
Spalovny za desítky miliard korun
V celé republice se nyní připravuje pět projektů velkých spaloven a jednoho zařízení na masivní spoluspalování komunálního odpadu. Náklady na ně by se měly pohybovat kolem 18 až 25 miliard korun, přičemž polovina prostředků by měla jít z veřejných rozpočtů, zbytek by měl přijít z fondů EU.
Arnika prosazuje zejména ve městech včetně Prahy mnohem vyšší recyklaci odpadů, jež by nejen ušetřila náklady na jejich likvidaci, ale zbavila životní prostředí další zátěže pocházející z popela, strusky a toxického popílku vznikajících při spalování odpadu.
"Z každé tuny spáleného popela tak zbude třetina, která se potom používá například jako stavební materiál. Odpad s těžkými kovy a dalšími škodlivými látkami jako jsou dioxiny se tak doslova rozlévá po krajině celé republiky," říká předseda Arniky Jindřich Petrlík.
Do zpětného odběru dávat i nábytek
Podle šéfa Arniky se u nás ročně recykluje jen 16 procent domovního odpadu, blízkým cílem by mělo být 40 procent, jako je tomu v některých zemích západní Evropy. "Chtěli bychom, aby se více uplatňoval systém zpětného odběru. Například ve Francii odebírají prodejci starý nábytek, zatímco u nás se vyhazuje do sběrných dvorů. Konkrétně Pražané jsou v tom dost aktivní, ale ideální řešení to není," řekl Petrlík.
V rámci kampaně Nespaluj, recykluj! připravila Arnika petici za zvýšení míry recyklace a její podpory státem. "Dále budeme rozdávat informační materiály a pořádat happeningy, kde chceme informovat o výhodách recyklace a nevýhodách spalování," řekl vedoucí kampaně Arniky Matěj Man.
---
"Například ve Francii odebírají prodejci starý nábytek, zatímco u nás se vyhazuje do sběrných dvorů." Jindřich Petrlík, Arnika