Plzeňské provozy Centrální zdroj tepla (Plzeňská teplárenská, a.s.) a Teplárna ELÚ III (Plzeňská energetika, a.s.) obsadily hned v několika kategoriích znečišťujících látek významné pozice, a to přesto, že se jim oproti roku 2007 znečištění podařilo částečně snížit. V případě Teplárny ELÚ III to platí zejména u znečišťování rakovinotvornými látkami(2) a látkami způsobujícími kyselé srážky (3). Provoz Centrální zdroj tepla vypustil nejvíce skleníkových plynů (4), konkrétně oxidu uhličitého. U tohoto zdroje emise oxidu uhličitého ještě narostly, na rozdíl od výrazného poklesu u Teplárny ELÚ III Plzeňské energetiky.
Významně pokleslo i množství vypouštěného styrenu, který je hodnocen Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny jako látka s možnými karcinogenními účinky. Úniky této látky snížily všechny ohlašující provozovny, zejména Duno CS z Dýšiny, výrobce laminátových dílů.
Pokud jde o meziroční navýšení znečištění, jsou jasným rekordmanem Železárny Hrádek. "Porovnání dat za roky 2007 a 2008 ukazuje vyšší znečištění ve všech žebříčcích, v nichž se umístil", komentovala výsledky žebříčků Mgr. Kateřina Hryzáková ze sdružení Arnika. Železárny Hrádek byly v roce 2008 největším znečišťovatelem, co se týče perzistentních organických látek – dioxinů, a dále reprotoxických látek (5) a rtuti a jejích sloučenin. Kvůli vysokým emisím rtuti a dioxinů se zároveň umístil v celostátních žebříčcích jako jediný podnik z Plzeňského kraje. V případě množství rtuti v emisích do ovzduší dokonce předstihl podniky Sokolovská uhelná a ArcelorMittal Ostrava (6).
Ve Plzeňském kraji ohlašovalo v roce 2008 do Integrovaného registru 74 provozoven, stejně jako v roce 2007. Nejvíce látek bylo ohlášeno v únicích do ovzduší (14 látek) a v přenosech odpady (16 látek). Do vody ani do půdy nebyly nahlášeny žádné látky. Nejčastěji ohlašovanou látkou byl amoniak v emisích do ovzduší ve 44 případech. V přenosech odpady byly nejčastěji ohlašovány měď a chrom, shodně v 9 případech.
Integrovaný registr znečišťování spravuje Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím agentury CENIA. Každoročně na konci září zveřejňuje data za předchozí rok – 30. září 2009 tedy byly zveřejněny informace týkající se roku 2008. Údaje o jednotlivých látkách do IRZ ohlašují samy jednotlivé provozy na základě zákonem stanovených ohlašovacích prahů (nejedná se o překračování hygienických limitů). Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.
Kompletní žebříčky největších znečišťovatelů Plzeňského kraje:
IRZ_Plzensky_2008.pdf 293.6 KB
Poznámky:
(1) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC (Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny) jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid. Látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
(2) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid.
(3) Mezi plyny způsobující kyselé srážky patří amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, fluorovodík a chlorovodík.
(4) Mezi plyny způsobující skleníkové plyny patří oxid uhličitý (CO2), methan a oxid dusný N2O.
(5) Mezi reprotoxické látky, tedy látky poškozující rozmnožování jsme zařadili látky: 1,2,3,4,5,6-hexychlorcyklohexan (HCH), arsen, benzen, benzo(g,h,i)perylen, dichlordifenyltrichlor-ethan (DDT), di-(2-ethyl hexyl) ftalát (DEHP), diuron, ethylenoxid, fluoranthen, hexachlorbenzen (HCB), chlordecon, chrom, kadmium, mirex, nonylfenol a nonylfenolethoxyláty, organické sloučeniny cínu, oxid uhelnatý, pentachlorbenzen, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), polychlorované bifenyly (PCB), polychlorované dioxiny + furany (PCDD/F), rtuť, simazin, toluen, toxafen, tributylcín a jeho sloučeniny, trifenylcín a sloučeniny a xyleny.
(6) V tabulce celostátního žebříčku sestaveného pro množství rtuti v emisích do ovzduší a do vody není zahrnuta Dalkia Česká republika provozovna Teplárna Trmice. Údaj, který do registru nahlásila, je v současnosti ověřován Českou informační agenturou životního prostředí (Cenia).