Naším cílem je snížit produkci směsného, neboli zbytkového odpadu z domácností. Napsali jsme proto příručku Jak na odpady v Praze. Zajímaly nás však také osobní zkušenosti z různého prostředí. Proto jsme udělali menší průzkum, do kterého se zapojilo 14 různých domácností. Přečtěte si jejich příběhy!
Nejčastějším překvapením bylo jak lehký a zároveň objemný je plastový odpad. Opačným pólem je skleněný odpad. Je sice těžký, ale zabere málo místa. Jeden kilogram plastu zabírá 12x více prostoru než sklo.
Jedním z problémů odpadu je jeho váha. Průměrná produkce Pražana je 200kg odpadové směsi za rok. A pokud jeho váhu chceme snížit, je nejefektivnější vytřídit z něj tu část, která je poměrně těžká. Jako například bioodpad.
Třídění bioodpadu má však navíc ještě mnohem zásadnější dopady než pouhé snížení váhy. V podstatě nejde ani o odpad, ale spíš o zdroj, který díky kompostování můžeme vytěžit a získat z něj cenný humus. Na skládku tedy nepatří a nehodí se ani ke spalování. Jak zásadní část v popelnicích tvoří bioodpad, nám ukázal graf z průzkumu. Tím, že ho vytřídíme, odkloníme ze zbytkového odpadu 30-70% hmotnosti. Pokud byste rádi kompostovali i vy, máme pro vás foto návod na výrobu vermikompostéru nebo požádejte o svoz a popelnici na bioodpad, který je v Praze od ledna 2022 zdarma.