Arnika vytvořila jednoduchou kalkulačku, která ukazuje, jak svým chováním ovlivňujeme náklady měst a obcí na tříděný sběr. Když do žlutého kontejneru vhodíme nesešlápnutou 1,5 či 2 litrovou petku, bude kontejner za chvíli plný, plastu v něm ale moc nebude.
Běžný kontejner o objemu 1,1 m3 bude obsahovat 15 až 20 kg materiálu. Zmáčkneme-li petku, vejde se do stejného kontejneru plastů přibližně 3x víc. Protože obce platí za vývoz kontejneru, nikoliv za to kolik je v něm plastů, klesnou přibližně i tolikrát náklady obcí na jejich vývoz. Platí to pro papír, plasty, nápojové kartony. Pouze sklo nerozbíjíme, protože rozbité se hůře třídí. Vše platí samozřejmě za předpokladu, že obec vyváží kontejnery jenom tehdy, když jsou plné.
Výšku nákladů na tříděný sběr vidíme v grafu. Náklady celkem znamenají skutečné náklady obce na odvoz jedné tuny plastů (při ceně 160 Kč za vyklopení kontejneru o objemu 1 m3) v závislosti na měrné hmotnosti plastu v nádobě. Skutečné náklady obce jsou nižší, protože dostane dotaci na třídění od společnosti EKOKOM. Výška odměny závisí na velikosti obce a také na tom, kolik surovin (papíru, plastů, skla a nápojových kartonů) se v obci vytřídí na 1 obyvatele za rok (do 32 kg, 32 až 40 kg či nad 40 kg). Do výše odměny nejsou započteny další bonusy, které od Ekokomu může obec získat.
Poznámky ke grafu:
1) Měrná hmostnost nestlačené PET láhve podle objemu - 2 litry - 14 kg/m3, 1,5 litru - 17 kg/m3, 1 litr - 21 kg/m3, 0,7 litru - 23 kg/m3, 0,5 litru - 26 kg/m3, 0,33 litru - 35 kg/m3.
2) Podle webu - http://www.jaktridit.cz/cz/zajimavosti/eko-rekordy - se do kontejneru o objemu 110 litrů vejde 31 ks dvoulitrových nesešlápnutých PET láhví (měrná hmotnost v nádobě 12 kg/m3), 110 ks stlačených dvoulitrových lahví (měrná hmotnost v nádobě 44 kg/m3), 179 ks jedenapůllitrových stlačených PET lahví (měrná hmotnost v nádobě 68 kg/m3).
3) Kalkulačku k výpočtu nákladů naleznete na webu: http://arnika.org/pro-mesta-a-obce.
4) Třídit se vyplatí. Ale také platí, že nejlepší odpad je žádný odpad. Větší PET láhev má nižší dopad na životní prostředí oproti menší (viz: LCA studie pro nápojové obaly).