Jelikož má Česká republika mnoho podobných problémů s vodními zdroji kvůli podobné povaze krajiny a struktuře zemědělství, vycestovala koncem roku 2020 Arnika do Moldavska, aby se podělila o své zkušenosti s řízením vodních zdrojů v Česku. K maximálnímu využití získaných zkušeností zaměřily obě země svá společná setkání a jednání hlavně na nezbytnou transformaci zemědělství, prevenci postupné eroze a degradace půdy i způsoby prevence nebezpečných povodní a sucha.
Během cesty navštívili Arnika a Eco-TIRAS jedno z míst podzimních výsadeb stromů, vesnici Budesti. Součástí jednání s odborníky a úřady byly také návštěva Ministerstva životního prostředí v Kišiněvě, zemědělského institutu v Balti, univerzity v Tiraspolu nebo velvyslanectví České republiky. Kvůli zaměření na nebezpečné dopady přehrad a vodních elektráren vyrazil projektový tým k vodním elektrárnám Dubasari a Dolní Dněstr. Během dvou tiskových konferencí byla představena nová publikace Jak porozumět rámcové směrnici EU o vodě a jak může pomoci zlepšit životní prostředí a diskutovalo se o přístupu k informacím o životním prostředí v Moldavsku.
Fotogalerie z mise je k dispozici zde >>>
Nečekanou scenérií byla stávka místních farmářů kvůli nedostatku státních kompenzací za ztráty způsobené suchem, což je další velký problém Moldavska - jedné z nejzranitelnějších zemí vůči změně klimatu. „Ochrana řek před škodlivými stavbami, přijetí opatření k prevenci extrémního sucha a povodní, úspěšné hospodaření s vodou, ale také zajištění přístupu k informacím o životním prostředí a vytváření sítí mezi nevládními organizacemi na obou březích řeky Dněstr jsou klíčové na cestě k lepšímu stavu životního prostředí a zemědělství v Moldavsku, o což se v našem společném projektu snažíme a doufáme, že uspějeme,“ vysvětluje Markéta Dosoudilová z Arniky.
FOTO: Majda Slámová / Arnika